Normal basınçlı hidrosefalı hastalarında şant operasyonu öncesi ve sonrası kognisyonun incelenmesi
Comparison of cognitive functions before and after shunt surgery in normal pressure hydrocephalus patients
- Tez No: 441121
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖGET ÖKTEM TANÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç: Normal Basınçlı Hidrosefalide bilişsel alanlarda görülebilen bulguların Shunt operasyonu sonrasında bir iyileşme gösterip göstermediğini nöropsikolojik batarya ölçümleriyle araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evreni Normal Basınçlı Hidrosefali hastaları olup, örneklemi İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji A.B.D Davranış Nörolojisi polikliniğe başvuran 22 Normal Basınçlı Hidrosefali Hastası ve İstanbul Bilim Üniversitesi, Şişli Florence Nightingale Hastanesi Davranış Nörolojisi polikliniğine Başvuran 8 Normal Basınçlı Hidrosefali hastasıdır. Bulgular: Hastaların %53'ü erkek %47'si kadındır, hastaların yaş ortalaması 59 olarak bulunmuştur. Şant öncesi ölçülen Stroop test puanlarının ortalaması, şant sonrasına göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Our main objective was finding signs of recovery from the symptoms can be seen at normal-pressure hydrocephalus after shunt operation with using battery test.(BİLNOT)Material and Method: All of the subjects are have the normal-pressure hydrocephalus pathology and they exampled from 22 normal-pressure hydrocephalus patients who consulted to Istanbul University Medicine Faculty Depratment of Neurology- U.S.A Behavioral Neurology policlinic and 8 normal-pressure hydrocephalus patirents from Istanbul Bilim University Sisli Florence Nightingale Hospital Behavioral Neurology policlinic. Symptoms: %53 of the patiens are male and %47 of them are female, age average founded as59. Results of the stroop test points before shunt come by higher than after shunt.