Normal basınçlı hidrosefali hastalarında akuadukt yüzey alanının değerlendirilmesi
Research of aqueductal area in patiens with normal pressure hydrocephalus objective
- Tez No: 474682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
NORMAL BASINÇLI HİDROSEFALİ HASTALARINDA AKUADUKT ALANININ DEĞERLENDİRİLMESİ AMAÇ: Normal Basınçlı Hidrosefali hastalarında akuadukt alanı ve BOS akım değerlerinin şant cerrahisinden görülecek faydalanımı öngörmedeki yetkinliğinin araştırılması METOD: Normal Basınçlı Hidrosefali tanısı alan ve şant operasyonu geçiren 10 hastanın preop dönemdeki BOS akım değerleri ölçüldü. Hastalar şant ameliyatı sonrası klinik olarak değerlendirildi. BOS akım değerleri ve akuadukt alan genişliği ile şant cerrahisine yanıtları araştırıldı. BULGULAR: Hastaların akuaduktal parametlerinin ortalamaları hesaplandığında V Caudal Max. 39.1 mm/sn ± 17.8, V Rostral Max. 32.4 mm/sn ± 17.4, Akuadukt Alanı 20.3 mm² ± 9.8, Debi 31.5 ml/dk ± 9.6 olarak bulunmuştur. V Caudal Max. değerleri ile cerrahi faydalanım dereceleri karşılaştırıldığında, cerrahiye en iyi yanıt veren grup V Caudal Max. değeri yüksek olan grup olarak izlenmiştir (p=0,484 olarak hesaplanmış olup anlamlı farklılık izlenmemiştir.) V Rostral Max. değerleri ile cerrahi faydalanım dereceleri karşılaştırıldığında, cerrahiye en iyi yanıt veren grup V Rostral Max. değeri yüksek olan grup olarak izlenmiştir ( p=0,391 olarak hesaplanmış olup anlamlı farklılık izlenmedi.) Akuaduktustan geçen maksimum debi ile cerrahi faydalanım dereceleri karşılaştırıldığında, debi değeri arttıkça cerrahi faydalanım derecesinin arttığı görülmüş ancak p=0,516 olarak hesaplanmış olup anlamlı farklılık izlenmemiştir. Akuadukt alanı ile cerrahi faydalanım derecesi karşılaştrıldığında, akuadkut alanı arttıkça cerrahi faydalanım derecesinin arttığı görülmüş ancak p=0,227 olarak hesaplanmış olup anlamlı farklılık izlenmemiştir. SONUÇ: BOS akım değerleri ve akuadukt alan genişliğinin Normal Basınçlı Hidrosefali hastalarında şant cerrahisini öngörmede yeterli olmadığı izlendi. Ancak BOS akım değerlerinin araştırılmasına yönelik çalışmaların Normal Basınçlı Hidrosefali patofizyolojisinin anlaşılmasına katkı sunacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
RESEARCH OF AQUEDUCTAL AREA IN PATİENS WITH NORMAL PRESSURE HYDROCEPHALUS OBJECTIVE: It is aimed to identify the flow velocity, volume of CSF at the level of aquaductus Sylvii and aqueductal area with phase contrast MRI in NPH, and in patients with normal pressure hydrocephalus to research correlation between CSF flow dinamics with shunt response METHOD: Ten patients clinically and radiologically considered as normal pressure hydrocephalus and ventriculoperitoneal shunt was placed. CSF flow studies were performed in these patients preoperative periods. All patients evaluate clinically postoperative period. Velocity, Flow and aqueduktal area compared with shunt response. RESULTS: Patien's average CSF flow parameters was VC max. 39.1 mm/sn ± 17.8, VR Max. 32.4 mm/sn ± 17.4, Aqueductal flow 31.5 ml/dk ± 9.6, aqueduktal area 20.3 mm² ± 9.8. All parameters compared with shunt response. Correlation between VC max. and shunt response was p=0,484, correlation between VR max. and shunt response was p=0,391, correlation between aqueductal flow and shunt response was p=0,516 and correlation between aqueductal area and shunt response was p=0,227. Significant difference was not found between CSF flow parameters and shunt response. CONCLUSION: CSF flow parameters can not foresee shunt response in patients with normal pressure hydrocephalus. But with CSF flow parameters we can undertand the mechanism and pathophysiology