Dirençli çocukluk çağı epilepsilerinde intravenöz immunoglobin tedavi etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 44115
  2. Yazar: ERTUĞRUL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Çocukluk çağı morbiditesinde tekrarlayan, inatçı nöbetlerin önemli bir yeri vardır. Çok merkezli çalışmalarda humoral immunite ile klinik epilepsi arasında ilişki olduğu gösterilmiş ve kronik epilepsi olgularında, humoral immun yetmezlik işaretleri saptanmıştır. Bu çalışmada, konvansiyonel antiepileptik tedaviye dirençli epilepsili çocuklarda İVİG tedavisinin klinik ve elektrofizyolojik etkisi prospektif olarak incelendi. Yaşları 3,2-13,2 yıl, hastalık süresi 2,4-12,6 yıl arasında değişen, mental retarde ve nöroradiolojik bulgusu olan 16 olguya 200mg/kg/doz intravenöz immunoglobulin iki gün ara ile 3 kez uygulandı. Üç hafta sonra aynı protokol tekrar edildi. Tedavi sonrası değerlendirme, iki aşamada gerçekleştirildi, ilk 6 aylık dönemde, 10 olguda elektrofizyolojik iyileşme ile korelasyon gösteren klinik düzelme sağlandı. Ancak, geç dönemde 3 olguda nöbet sıklığında artış meydana geldi ve relaps olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Intractable recurrent seizures are the major causes of morbidity of childhood epilepsy. Studies from several centers have suggested a relationship between perturbations of humoral immunity and clinical epilepsy. The evidences of humoral immunodeficiency were reported in chronic epilepsy. In this study, clinical and electrophysiological effects of intravenous immunoglobulin (IVIG) therapy were investigated prospectively in epileptic children refractory to conventional anticonvilsive therapy. A total of 16 mentally retarded patients whose ages are between 3,2 and 13.2 years were included in the study. Duration of illness ranged from 2,4 to 12,6 years. Children with intractable epilepsy possessing neuroradiological findings received gammaglobuline via intravenous route. IVIG was administered with a dose of 200 mg/kg three times per week. This treatment was repeated once again after 3 weeks. In follow up period after cessation of therapy clinical observations were made in two periods. During the first six months ten patients have shown clinical remission correlated with electrophysiolgic improvement. But, thereafter the frequency of seizures was increased in 3 patients and they have been considered to be relapsed. We concluded that IVIG could be used in safe as an alternative therapy in selected cases without IgA deficiency in order to control the intractable seizures of children. It seems that IVIG will be used in many diseases of unknown origin in future. Since these disorders are rare it will not be possible to obtain satisfactory data. Therefore, it must be kept in mind that the clinician will have to rely on his/her all clinical experience or reported cases. - 42