Bir çevre sorunu olarak gürültü ve gürültü farkındalığı: Şişli örneği
Noise and noise awareness as an environmental issue: The Şişli example
  1. Tez No: 441185
  2. Yazar: SEZGİN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Gürültü, çevremizde hemen her dakika karşılaşabileceğimiz çok yaygın bir çevre kirlilik türüdür. Şiddetine, maruz kalınan süresine ve maruz kalanın biyolojik özelliklerine gürültü, insan ve hayvanların yaşamlarında çeşitli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Gürültünün olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ya da en aza indirmek amacıyla Avrupa Birliği ve ülkemizde çeşitli yasal düzenlemeler bulunmaktadır. Gürültü ile ilgili literatür incelendiğinde, gürültünün sosyal bilimciler tarafından yeterince ele alınmadığı görülmüş ve özellikle de insanların gürültünün 'bir çevre sorunu' olduğunun farkında olup olmadığını inceleyen hiçbir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu bağlamda çalışmanın hedefi gürültünün bir çevre sorunu olarak görülmesi hususunda bir farkındalık yaratmaktır. Çalışmada öncelikli olarak gürültü ile ilgili genel bir kavramsal çerçeve çizilmiş, daha sonra Şişli ilçesi sakinlerinin gürültü kirliliği farkındalığını ölçmeyi amaçlayan anketin bulgularına yer verilmiştir. Dolayısıyla çalışmada literatür taraması ve saha araştırması yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında; gürültü, Şişli ilçesi sakinleri tarafından bir çevre kirlilik türü olarak görülmemektedir. Ayrıca gürültünün katılımcılar üzerinde birçok olumsuz etkiye neden olduğu, gürültünün katılımcılar tarafından bir suç olarak görüldüğü, katılımcıların karar alıcıların gürültüyle yeterince mücadele etmediği düşüncesinin yoğunlukta olduğu da çalışma sonucunda elde edilen bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
Noise is a type of environmental pollution we may encounter around us almost every single minute. Depending on its magnitude, duration of exposure, and biological characteristics of the exposed individual, noise leads to various health problems in the lives of people and animals. There are legislative regulations in the European Union and our country with the aim of eliminating and minimizing the negative effects of noise. When the literature on noise was surveyed, it was seen that the amount of research by social scientists was inadequate, and no study particularly investigating whether people are aware that noise is an 'environmental issue' was found. In this context, the goal of this study is to raise awareness for noise to be seen as an environmental problem. In the study, firstly a general conceptual overview was provided about noise, and secondly, the findings of the questionnaire, which aimed to measure levels of awareness of Şişli district residents regarding noise pollution, were provided. Thus, literature review and field research methods were used together in the study. According to the results of the study, noise is not seen as a type of environmental pollution by residents of the district of Şişli. Additionally, the findings of the conducted study include that noise has numerous negative effects on the participants, that the participants see noise as a crime, and that the participants intensively think decision-makers do not adequately fight against noise.