Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde çalışan personelin toplumsal cinsiyet rol tutumlarının belirlenmesi
Determination of public gender role attitudes of staff in Samsun Public Health Directorate
  1. Tez No: 441184
  2. Yazar: EMEL KURŞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Public Health, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde çalışan personelin toplumsal cinsiyet rol tutumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma ilişki arayan tanımlayıcı araştırma ilkelerine uygun olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini araştırma zamanında Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde görev yapan 225 personel oluşturmaktadır. Araştırmaya katılmayı kabul etmeyen, araştırmanın yapıldığı tarihte kurumda aktif olarak görev yapmayan, veri toplama araçlarını büyük oranda eksik dolduran personel örneklem dışı bırakılmış, araştırmaya katılmayı kabul eden 183 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada veriler Tanıtım Formu, Tanımlayıcı Soru Formu ve Toplumsal Cinsiyet Rol Tutum Ölçeği (TCRTÖ) ile toplanmıştır. Çalışmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ve valilik oluru alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS for Windows 12,0 (Statistical Package for Social Sciences) bilgisayar programında; t-testi (independent samples t-testi), Anova testi, Kruskal Wallis, Korelasyon ve Varyans analizi kullanılmıştır. Katılımcıların TCRTÖ'nden aldıkları puan ortalaması 143 olarak bulunmuştur.Sonuç olarak; Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde çalışan personelin toplumsal cinsiyet rolleri açısından eşitlikçi tutuma sahip oldukları ancak 42 olan yaş ortalamasından yukarı doğru eşitlikçi tutumda azalma olduğu, kadınların erkeklere göre, üniversite ve üstü öğrenim düzeyindekilerin daha düşük öğrenim düzeyindekilere göre, anne ve babası ortaokul ve üstü öğrenim düzeyindekilerin anne ve babası daha düşük öğrenim düzeyinde olanlara göre, eşleri üniversite ve üstü mezunu olup çalışanların eşleri daha düşük öğrenim düzeyinde olup çalışmayanlara göre, eşleri ile birlikte karar alanların diğerlerine göre daha fazla eşitlikçi tutumda oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the gender role attitudes of the staff working in the Directorate of Samsun Public Health. The study was conducted in accordance with the principles of descriptive research seeking relationship. The survey contains 225 staff working in Samsun Public Health Directorate. The staff who disagreed participating in the survey, and didn't have an active role in the instutition during the survey and those who largely filled the data collection tools missing have been put out of the sample. On the other hand,183 staff who agreed to take part in the survey were interviewed. The data in the survey has been collected by using the Identification Form, Descriptive Questionnaire and Social Gender Role Attitude Scale. In order to be able to perform the survey, ethical approval and consent of the governor have been obtained. In the evaluation of the data, t- test (independent samples t-test), Anoya Test, Kruskal Wallis, Correlation and Analysis of Variance were used in (SPSS for Windows 12,0 (Statistical Package for Social Sciences) computer programme. The main score of the participants were found to be 143 taken from the Social Gender Role Attitude Scale.As a result; The staff working in the Samsun Public Health Directorate have egalitarian attitudes but those over 42 years old have less egalitarian attitudes. Women have more egalitarian attitudes compared to men. Personnel who have a university or a higher education level have egalitarian attitudes compared to those with lower education level. Staff whose parents have at least secondary school or a higher education level have more egalitarian attitudes compared to the ones whose parents have lower education level. Also, the personnel whose partners have a university education or a higher license education have more egalitarian attitude compared to those who have lower education level and unemployed partners. Those who take decisions together with their partners are determined to have more egalitarian attitudes than the others.