Aseptik menenjitli ve fasiyal paralizili çocuklarda lyme nöroborreliazis
  1. Tez No: 44121
  2. Yazar: M. KAMİL ÖMÜR
  3. Danışmanlar: DR. DOĞAN ÇORBACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Hastaneye yatırılarak tedavi gören ve yaşları 46/12 ile 14 arasında değişen 20 aseptik menenjitli ve 11 akut periferik fasiyal paralizili 31 çocuktan Lyme nöroborreliozis araştırmak amacıyla BOS ve serum örnekleri alındı. Bu örneklerde Lyme spesifik IgM, ELISA yöntemi ile bakıldı. BOS'da aseptik menenjit olgularının birinde (%5) ve fasiyal paralizi grubundan bir olguda (%9) Lyme IgM pozitif bulundu. Aseptik menenjit olgularının üçünde (%15) serum Lyme IgM'i pozitif bulunurken, fasiyal paralizili olgularının ikisinde (%18.1) pozitif bulundu. 31 olgudan tüm araştırma grubunda ise serum Lyme IgM pozitifliği beş olguda (%16.1) bulundu. Çocuklarda Lyme nöroborreliozis olguların %80'inde akut periferik fasiyal paralizi ve aseptik menenjit ile manifeste olur. Bizde bu klinik tabloların ayırıcı tanısında Lyme nöroborreliozis'e dikkati çekmeyi amaçladık. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY We have taken cerobro spinal fluid (CSF) and blood samples from 31 hospitalized children, 20 of them with aseptic meningitis and 11 of them with acute peripheral facial palsy, between the ages of 46/12 and 14, to the Lyme neuroberreliosis. In these specimens we have checked Lyme specific IgM with ELISA method. In CSF one case of aseptic meningitis group (5%) and one case of acute peripheral facial palsy group (9%) Lyme IgM were found positive. In three cases with aseptic meningitis (15%) and two cases with facial palsy (%18.1) serum Lyme IgM were positive. In the whole group total of 31, Lyme IgM was positive in 5 cases in blood (16.1%). In children Lyme neuroborreliosis manifests in self as aseptic meningitis and acute peripheral facial palsy in 80% cases. We ained to take attention to Lyme neuroborreliosis in the differential diagnosis o these clinical manifestations. 46