Sağlık çalışanlarında iş yükünün motivasyona etkisi
Motivation effect of the work load in health workers
  1. Tez No: 441228
  2. Yazar: ÇİĞDEM KAHVECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarında iş yükünün motivasyona etkisinin tespit edilmesidir. Araştırmanın evrenini sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 315 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formları demografik bilgilere ilişkin sorulardan, iş yükü ölçeğinden ve iş motivasyonu ölçeğinden oluşmaktadır. Araştırmanın veri analizi SPSS 16 paket programında yapılmıştır. Veri analizinde frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerinden ve t testi, ANOVA testi ve pearson korelasyon test istatistiklerinden faydalanılmıştır. İş yükü ve motivasyon arasındaki ilişki incelendiğinde, iş yükünün motivasyonu ters yönlü etkilediği tespit edilmiştir. İş yükü arttıkça sağlık çalışanlarının motivasyon algısı düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of workload on the motivation of health workers. The population of the study consisted of health professionals. The sample of the study consisted of 315 health care workers. A questionnaire was used as data collection tool. Questionnaires of the questions related to demographic information, consists of a workload scale and work motivation scale. The data analysis was conducted in SPSS 16 software. Data analyzed by frequency, percentage, average and standard deviation as descriptive statistics and t-test, ANOVA and Pearson correlation was utilized in the test statistics. When the relationship between workload and motivation, the motivation has been found to be inversely affect the workload. Workload increases motivation, perception of health workers is decreasing.