Alacakların yönetiminde finans aracı olarak faktoring ve işletmelerin finansal yapılarına etkileri
Factoring as a financing tool for accounts receivables and its effect on company's financial structure
- Tez No: 441229
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ERKAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde, finansman fonksiyonu işletmelerin yaşam sürelerinde gittikçe önem arz eden konulardan birisidir. Gerek yurt içi gerekse yurt dışına mal ve hizmet sunan firmalar kaynak ihtiyaçlarını zamanında karşılayabilmek ve alacakların tahsil edilmeme riskini ortadan kaldırmak için alternatif finansman yöntemlerine başvurmuşlardır. Çalışma tarihçi metot ve kaynak taraması tekniğiyle hazırlanmıştır. Alacakların yönetiminde etkin bir politikanın uygulanması işletmelerde kredili satış politikalarına bağlı değildir. Faaliyet gösterilen iş kolundaki endüstriyel koşullar, üretilen mal veya hizmetin niteliği, tüketicilerin ödeme gücü, ülkedeki yasal koşullar işletmelerin alacak politikasını etkileyen unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. 1980 ve sonrasında önem kazanmaya başlayan faktoring işlemi ülkemizde de uygulama alanı bulmuş ve hızlı bir şekilde gelişimine devam etmiştir. Faktoring işlemleri firmaların kısa ve orta vadeli alacak haklarının devredilerek nakit akışının sağlanması açısından büyük önem taşır.
Özet (Çeviri)
At the present financial function, is one of the essential issues on enterprises durations. Due the supply and demand the source needs on time and resolve risk of non. Collectability of debts receivable, the enterprises that serve goods and services both domestic and foreign have applied for alternative financial methods. This study has been prepored with the technic of historical method and source review. It is not based on the policies on sale on credit in the enterprises in which application of effective policy on the management of debts receivable is applied. The industrial canditions in the area of activity, the quality of the goods and services, consumers ability to pay, legal conditions in the country are among the factor that factoring that became important in 1980 and following years, importance gradualiy. Factoring transactions are essential to enable cash flow by transfering of enterprises short and medium term claims.