Marka farkındalığının marka imajına ve marka güvenine etkisi tüketiciler üzerinde araştırma
The effect of brand awareness on brand image and trust, a survey research on consumers
  1. Tez No: 441227
  2. Yazar: OĞUZ CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hızla gelişen pazarlama alanında markaların artan rekabet koşullarında marka farkındalıklarının, imajlarının ve güveninin sağlanmasının önemi her geçen gün artmaktadır. Markalar, pazarlarında rakiplerinin önüne geçmek için sahip olduğu tüketici sayısını koruyabilmek ve arttırabilmek amacıyla bu etkenleri eksiksiz olarak uygulamak, geliştirmek ve süreklilik sağlamak durumundadırlar.Bu çalışmanın amacı, marka farkındalığı, marka imajı ve güveni arasındaki ilişkilerin incelemek ve bu çerçevede ankete dayalı bir araştırma ile bulguları ortaya koyarak yorumlamaktır.Araştırma sonuçlarına göre marka farkındalığı, marka imajı ve marka güveni arasındaki ilişkiler anlamlı çıkmıştır. Marka farkındalığı, marka imajını; marka imajı da marka güvenini olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of achieving brand awareness, image and brand trust has been increasing in rapid developing markets.The brands should exactly execute, develop these factors and achieve sustainability for competitive advantage.The purpose of this study is to investigate the relationships among brand awareness and brand image and brand trust and in this framework to find out the research findigs via survey researchAccording to the results,there are meaningful relationships among brand awareness, brand image and brand trust. Brand awareness affects the brand trust positively.