İngiltere'deki birinci ve ikinci kuşak göçmenlerin psikolojik dayanıklılık ve madde kullanım özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of resilience and substance use characteristics of the first and second generation migrants in england
  1. Tez No: 565895
  2. Yazar: ZEHRA BEKİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KAYAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada örneklemimizi oluşturan birinci kuşak göçmenler, Türkiye'den göç etmiş ve Londra'da yaşamakta olan grubu temsil etmektedir. İkinci kuşak göçmenler ise Türkiyeli aileleri olmakla birlikte, İngiltere'de doğmuş büyümüş, on sekiz yaşından büyük ve Londra şehrinde yaşayan bireylerden oluşmaktadır. Göç ve göçün psikososyal etkileri üzerine yapılan pek çok araştırmada dikkati çeken en önemli konulardan biri olan göçmenin yeni çevreye uyum sağlamasının güçlü dinamiklerinden biri de psikolojik dayanıklılık olarak kavramsallaştırılmış olan kişilik özelliğidir. Çalışma, göçmenler konusunda dikkati çeken bir diğer konu olan sigara, alkol ve madde kullanımını da içerecek biçimde ele alınmıştır. Göç etmenin kuşaklar üzerindeki etkisini değerlendirmek amacı ile birinci kuşak ve ikinci kuşak göçmenlerin, sosyodemografik özellikleri ve psikolojik dayanıklılık düzeyine göre sigara, alkol ve madde kullanım özellikleri karşılaştırılmıştır. Bu araştırma kesitsel tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmada katılımcılara uygulanmak üzere, bilgilendirilmiş onam formu, demografik anket formu; alkol, sigara ve madde kullanımı anket formu ve“Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”(YPDÖ) kullanılmıştır. Çalışmaya katılanların sosyodemografik bilgileri incelendiğinde; birinci kuşak göçmen grubu 21 (%32,8)erkek, 43 (% 67,2) kadın katılımcıdan oluşurken; ikinci kuşak göçmen grubu 24 (%45,3) erkek, 29 (%54,7) kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Yaş ortalamalarına bakıldığında ise birinci kuşak göçmenlerin yaş ortalaması 34,91±6,45;ikinci kuşak göçmenlerin ise 21,2±3,65 olarak saptanmıştır. Verilerin analizinde ki kare, bağımsız örneklemler t-testi, regresyon ve kovaryans analizi uygulanmıştır. Çalışma bulgularında iki göçmen grubu arasında sigara, alkol ve madde kullanımı bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Psikolojik dayanıklılık genel toplam puanları bakımından karşılaştırıldığında da iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, first-generation immigrants, represent groups who had emigrated from Turkey and live in London currently. Second-generation immigrants are with families from Turkey, who were born in England, eighteen years of age and live in London currently. One of the most important issues in many studies on the psychosocial effects of migration is the adaptation of immigrants. In this study resilience has been analyzed as one of the strong dynamics of immigrants' adaptation to the new environment. The study was also designed to include the consuming of smoking, alcohol and drug, which is another striking issue for immigrants. In order to evaluate the effect of migration on the second generation, it was aimed to examine the smoking, alcohol and drug consuming patterns of the first and second generation immigrants according to their demographic characteristics and resilience levels. This research is a cross-sectional descriptive study. In this study, informed consent form, demographic questionnaire, smoking, alcohol and substance use questionnaire form and“Resilience Scale for Adults-Turkish Version”were used. In the data analysis, chi- square, T-test, regression and covariance analysiswere used. There were 21 (32.8%) men and 43 (67.2%) female participants in the first generation group; and there were 24 (45.3%) males; 29 women (54.7%) participants in the second generation group.The mean age of the first generation migrants was 34,91 ± 6,45; and the mean age of the second generation migrants was 21.2 ± 3.65. In data analysis chi-square, independent studies t-test, regression analysis and covariance analysis were applied. There were no statistically significant differences between two groups of migrants in terms of smoking, alcohol and substance use. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of the overall scores of resilience levels.