Cinsel tutumların evlilik uyumuna ve cinsel işlev bozukluklarına etkisi
Effects of sexual attitudes to marital harmony and sexual dysfunction
  1. Tez No: 441243
  2. Yazar: EBRU SOYDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN BİRGÜL BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Cinsellik tüm toplumlarda olduğu gibi bizim toplumumuz içinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde de hem kadınlar hem de erkekler üzerinde etkisi olduğu belirtilmiştir. Cinsel sorunlara sebep olan önemli etkilerden biri cinsel tutumlardır. Cinsel tutumlar doğru ya da yanlış bilgilere dayanan inançları kapsamaktır. Bireylerin cinsel tutumları hem evlilik hayatlarını hem de cinsel işlev bozukluklarını etkilemektedir. İdeal cinsel tutumdan uzaklaşan bireylerin evlilik uyumu olumsuz olup, cinsel sorunlar yaşayabilmektedir. Bu sebepten dolayı cinsel tutumların, evlilik uyumuna ve cinsel işlev bozukluğuna etkisini incelemek amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Araştırmaya 80 erkek 81 kadın olmak üzere toplam 161 evli bireye Hendrick Cinsel Tutumlar Ölçeği, Çift Uyumu Ölçeği ve Golombok- Rust Cinsel Doyum Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan araştırmada cinsel tutumlar ile çift uyumu ve cinsel doyum arasında anlamlı etkisi bulunmuştur. Cinsel tutumlar ile çift uyumu arasında pozitif yönlü ilişki, cinsel tutumlar ile cinsel doyum arasında negatif yönlü ilişki saptanmıştır. İdeal cinsel tutumdan uzaklaşan bireylerin ideal evlilik uyumundan uzaklaştığı ve cinsel sorunlar yaşadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sexuality has a very important role in our society, as in all communities. In our country indicated that the impact on both women and men. One of the important effects that causes sexual problems are sexual attitudes. Sexual attitudes embaces to beliefs based to true or false informations. Sexual attitudes of individuals affects both the marriages and sexual dysfunction. If individuals are far way from the perfect sexual attitudes to marital harmony is negative, it may cause sexual problems. For this reason, this research was made with aim to examine to effects marital harmony and sexual dysfunction of sexual attitudes. The research joined 80 men and 81 women individuals including total 161 married individuals. Particants applied to Hendrick Sexual Attitudes Scale, Dyadic adjustment Scale and Golombok- Rust Inventory of Sexual Satisfaction. According to the research, sexual attitudes found significant relationship between marital harmony and sexual satisfaction. The research were found positive relationship between marital harmony and sexual attitudes, negative relationship between sexual attitudes and sexual satisfaction. Individuals of get away from perfect sexual attitudes determined marital harmony is not a good and sexual problems.