İkiz açık hipotezi ve Türkiye üzerine 1980 sonrası bir inceleme
Twi̇n deficits hypothesis and a research on Turkey after 1980
- Tez No: 441267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MAHMUT İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, bütçe açıkları ve cari açık arasındaki nedenselliğin geçerliliği incelenmektedir. İkiz açıklar hipotezi olarak ifade edilen bu açıkların hangisinin diğerini etkilediğinin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ile Türkiye açısından tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma ile gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ile 1980 sonrası Türkiye'de ikiz açık hipotezinin varlığı belirlenmiştir. Ayrıca, cari açık ve bütçe açığının birbirlerini karşılıklı olarak etkilediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, validity of causality between budget deficit and current account deficit is examined. It is aimed to determine, which of these deficits, which are called twin deficits hypothesis, is affecting the other in terms of developed and developing countries and Turkey. The research has identified the existence of twin deficits hypothesis between developed and developing countries and Turkey after 1980. Additionally, it has showed that budget deficit and current account deficit are affecting each other.