The dissemination of American culture through missionaries: American Board secretary Nathaniel G. Clark, 1865-1894
Amerikan kültürünün misyonerlikle yayılması: Amerikan Board heyeti sekreteri Nathaniel G. Clark, 1865-1894
- Tez No: 957848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ÇOBAN DÖŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amerika Birleşik Devletleri'nin en etkili Protestan misyonerlik örgütlerinden biri olan Amerikan Board'un (ABCFM) 1865-1894 yılları arasındaki Sorumlu Sekreterlik (Corresponding Secretary) görevini Nathaniel G. Clark yürütmüştür. Sorumlu Sekreter yurtdışındaki misyonerlerle yazışmaları yürüttüğünden misyonerleri kendi politikaları doğrultusunda etkilemiştir. Clark'ın döneminde de Amerikan Board'un politika ve misyonerlik yöntemleri önemli değişikliklere uğramıştır. Clark'ın eğitim politikalarına ve kadın misyonerliği konusuna odaklanması Amerikan Board'un kilise ve dini metin odaklı politikalarını yeniden şekillendirmiş ve bu yaklaşımı kendinden sonraki dönemde“toplumsal dönüşümü”konusunu güçlendirmiştir. Bu doğrultuda Nathaniel G. Clark, Amerikan Board tarihinde misyonerlik politikalarını şekillendiren etkili bir figür olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma N. G. Clark döneminde American Board'un Osmanlı Devleti'ndeki misyonerlik politikalarını incelemektedir. İlk bölümde Amerikan Board'un köklerinden ve misyonerlik anlayışlarının nasıl şekillendiğinden bahsedildikten sonra Amerikan Board'un tüzüğü üzerinden Amerikan Board'un yönetici kadroları ve Sorumlu Sekreterlik pozisyonunun önemi incelenmektedir. İkinci bölümde, Nathaniel G. Clark'ın hayatı ve eserleri üzerinden Clark'ın misyonerlik politikaları irdelenmektedir. Böylelikle Clark'ın dönemi kendisinden önceki Sorumlu Sekreter Rufus Anderson ile karşılaştırılmakta sonrasında da James L. Barton dönemindeki etkisi analiz edilmektedir.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Nathaniel G. Clark'ın Osmanlı Devleti'nde yükseköğretim ve kadın misyonerliği politikaları doğrultusunda kurulmasına öncülük ettiği Antep'teki Merkezi Türkiye Koleji (Central Turkey College) Amerikan Kız Koleji (Women College for Girls at Constantinople) incelenmekte ve Clark'ın bu kolejler üzerindeki etkisi ile Osmanlı toplumu üzerindeki tasarılar ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
From 1865 to 1894, Nathaniel G. Clark acted as the Corresponding Secretary of the American Board (ABCFM), which was one of the most influential Protestant missionary organizations in the United States. The Corresponding Secretaries conducted correspondence with missionaries in the mission fields, influencing missionaries in line with their political agendas. In this sense, the American Board's policies and missionary methods underwent a significant shift in Clark's tenure. Concentrating on education policies and the issue of women missionaries, Clark reshaped the church and scripture-oriented policies of the American Board. His approach reinforced“social transformation”for the period that followed him. Therefore, Nathaniel G. Clark emerged as an influential figure who shaped missionary policies in the history of the American Board. This study examines the American Board's missionary policies in the Ottoman State during N. G. Clark's tenure. The first chapter discusses the American Board's roots and foundation of missiological concepts; then, it analyses the executive officials of the American Board and the significance of the Corresponding Secretary through the organization's bylaws. The second chapter delves into Nathaniel G. Clark's missionary policies by focusing on Clark's life and his works. Thereby, Clark's era was compared with that of his predecessor, Corresponding Secretary Rufus Anderson; afterward, Clark's legacy in the James L. Barton period is analyzed. The third chapter examines Central Turkey College in Aintab and American College for Girls at Constantinople, where Nathaniel G. Clark pioneered the establishment of schools within the Ottoman State that were in line with the policies of higher education and women's missionary work. It highlights the Clark's influence on these colleges and the projections on Ottoman society.