Jeffrey Hatcher'ın 'Bir Picasso, Lütfen' adlı oyunundaki 'Bayan Fischer' karakterinin çözümlemesi
The analysi̇s of the character miss fischer in the play ' A Pi̇casso, Please' of Jeffrey Hatcher
  1. Tez No: 441287
  2. Yazar: DUYGU URGAN
  3. Danışmanlar: UZMAN SEHER DEVRİM YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Oyun, İkinci Dünya Savaşının olduğu zamanlarda Hitler rejimi altında ezilen sanatçının ve iktidar baskısı nedeniyle kişiliğini yitirmeye başlayan bireyin yaşadığı çatışmayı konu almaktadır. Genel itibariyle faşist iktidar karşısında sanat ve sanatçı yüceltilmeye çalışılmış, politik söylemi ile eleştirisi net bir şekilde dile getirilerek sanatın gücü ortaya koyulmak istenmiştir. Bu çalışmanın amacı; Jeffrey Hatcher'ın“Bir Picasso, Lütfen”adlı oyunundaki“Bayan Fischer”ı çözümlerken karakterin yapısına ve oyun içinde yaşadığı değişime ve gelişime ışık tutmaktır. Karakter analizine ve oyun alt metninin anlaşılmasına katkı sağlayacağı düşüncesi ile yazarın hayatı ve yapıtları, oyunun karakterlerinden biri olan Ressam Pablo Picasso'nun hayatı ve eserleri, oyunun geçtiği döneme damga vuran Adolf Hitler'in hayatı, savaş dönemi ve sanat yağması konuları gerçek hayatla özdeşleşmesi açısından kaynaklar ışığında incelenmiştir. Edinilen bu bilgiler neticesinde“Bayan Fischer”karakteri ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiş, sahneleme sürecinde oyuncu için üzerinde çalışması kolay bir hale getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the play is the artist who is oppressed under the Hitler regyme and the conflict of the individual who is about to lose her personality due to the fascist government pressure during WW II. In general terms, the play glorifies the art and the artist, and the political discourse and criticism are expressed clearly in order to put forward the strength of art. The objective of the study is to analyse the character Mrs. Fischer in Jefrrey Hatcher's play“A Picasso, Please”and shed light upon the nature, change and development that the character experiences within the play. Considering that it would contribute to understanding the character analysis and subtext of the play better, the life and works of the playwright and Picasso, one of the characters in the play along with the life of Hitler who left his mark on the period that the play took place, and wartime and the looting of works of art were examined in detail under the light of the sources to be able to identify the play with the real life. The information gained from this examination enabled the character Mrs. Fischer be analysed throughly so that it would be easier for the actress to study the character more easily during the staging process.