Fitness sektöründe tüketici memnuniyetine etki eden unsurların incelenmesi
Investigation of the factors that are affecting consumer's satisfacti̇on in the fitness sector
- Tez No: 441296
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tüketici davranışları ve isteklerinin sürekli değiştiği günümüzde pazarlamacılar ve işletmeler, tüketiciye sundukları ürün ve hizmet kalitesini de bu bağlamda değiştirmekte ve geliştirmekte, bununla birlikte işletmeler arası rekabette artmaktadır. İşletmelerin bu rekabet içinde devamlılığını sağlamak ve hedeflerine ulaşmaları için tüketiciye doğru yaklaşmanın yollarını araştırmakta ve bu şekilde onları işletmelerine çekerek, müşteri ağını geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu değişim ortamında beklenti ve istekleri artan tüketiciler, rekabet ortamında ürün ya da hizmeti satın alırken, çeşitli etkenlerden etkilenmekte ve bu bakımdan kendisi için cazip olanı tercih etmektedir. Bu süreç işletmeler için çok önemlidir. Zira bu süreç içinde tüketicinin etkilendiği faktörleri belirleyen ve ürün ya da hizmeti ona göre sunan işletmeler, tüketicileri daha kolay çekebilmekte ve hedeflerine daha kolay ulaşabilmektedir. Araştırmanın amacı, fitness sektöründe tüketici memnuniyetine etki eden unsurların incelenmesi ve bu unsurların olası etkilerinin cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve meslek değişkenleri açısından ortaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Today, the consumer behavior and demands are constantly changing, within this context the developers and enterprises also alter and improve the quality of the product and the service that they presented to the consumers, at the same time the competition among the enterprises are increased. The enterprises are searching ways to approach towards the consumer in order to maintain the continuity within this competition and to achieve their goals. Thus by customer traction they aim to improve their customer network. The consumers' expectations and demands increase in this environment of change, when purchasing products or services in a competitive environment; they are affected by several factors and in this regard they used to choose the tempted one for themselves. This process is very important for the enterprises. However, within this process the enterprises those determine the factors that affect the consumers and accordingly offering the products and services can be able to achieve their goals more easily. The aim of the researher is to analyze the factors of customer's satisfaction in fitness sector and to put forth the effects of them in terms of age, sex, education and occupation.