Etik iklim ile etik liderlik arasındaki ilişki ve bir araştırma
The relationship between ethical climate and ethical leadership and research
  1. Tez No: 441295
  2. Yazar: ENDER TOKHAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kökeninin eski Yunan felsefesine kadar uzandığı bilinen ahlak ve etik kavramlarının yöneticiler ve liderlik edenler bakımından yönetim bilimde gereken karşılığı bulması ve ele alınması yakın bir geçmişe dayanmaktadır. Toplumların bir yansıması olan örgütler, parçası oldukları toplumun sosyal ve kültürel özelliklerini göstermekte ve mikro bir örneği olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle genel anlamda etik ve ilgili diğer kavramların öncelikle toplumun genelinde hak ettiği şekilde karşılık bulması gerektiği ileri sürülmektedir. Hem çalışanlar hem de yönetim düzeyinde etik ilkeleri kendine ilke edinmiş yönetişimin gerekliliği önemli bir gerçek olarak kabul edilmektedir. Etik değerlerden uzak ve yozlaşma eğilimi gösteren örgütlerin başarıya ulaşmayacağı aynı zamanda parçası oldukları topluma da zarar verecekleri ileri sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı örgütlerdeki etik iklimin oluşturulması ve bu amaçla etik liderlerin bu sürece olan katkılarının literatür taraması yapılarak araştırılması ve ardından bir araştırma ile yapılan çalışmanın sınanmasıdır. Çalışmanın teorik bölümlerinde etik ve ahlak terimlerinin kavramsal incelemesi, örgüt kültürü ve iklimi, son olarak da etik liderlik özellikleri ile etik liderliğin etik iklim oluşumu bağlamında alt unsurları ile birlikte alan yazın incelemesi yapılmıştır. Çalışmanın son kısmında ise bir araştırma yapılarak gerekli analizlerden sonra sonuç ve öneriler kısmında yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler; Etik, Ahlak, Etik İklim, Etik Lider, Yönetim
Özet (Çeviri)
The origin goes back to ancient Greek philosophy and the concepts of morality and ethics known to those of managers in terms of leadership and management in science to be addressed to find the required return is based on a recent history of. Society is a reflection of the organization, which shows social and cultural characteristics of the society they are part of, and is regarded as a micro instance. Therefore, Ethics in general, and other related concepts throughout the community should find expression in the way it deserves, it is suggested that first. Ethical principles for employees and management at the level of governance adopted the principle of the necessity of it is accepted as an important fact. Away from the success of the organization ethical values and corruption that tends to harm the society they are part of reach out at the same time they suggested. The purpose of this study the creation of ethical leaders ethical climate in the organization of your contribution to this process and for this purpose a literature review research conducted by research and then conducted a test. The theoretical section of the study of ethics and morality in terms of conceptual review, organizational culture and climate finally, the characteristics of ethical leadership ethical leadership ethical climate in the context of the child elements with the formation of the type area in conjunction with review reviewed. In the last part of the study, research, analysis after analysis and the necessary conclusions and recommendations are included in the section. Key Words; Ethical, Moral, Ethical Climate, Ethical Leader, Management