Vücut geliştirme sporu yapan genç bireyler gözünden kaslılığın anlamı: Karamanda fenomenolojik bir araştırma
The meaning of muscularity from the perspective of young individuals engaged in bodybuilding: A phenomenological study in Karaman
  1. Tez No: 963268
  2. Yazar: ŞERMİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 507
Özet
Sağlıklı yaşam, diyet, spor ve estetik gibi daha birçok alanda tüketim nesnesi haline getirilen beden üzerinden yeni bir kimlik inşa etme eğilimi gösterebilen bireyler, inşa edilen beden imajına yüklenmiş olan sembolik kodlar çerçevesinde kimlik sunumu yapabilmektedirler. Bu araştırmanın katılımcı grubunu oluşturan amatör olarak vücut geliştirme sporu yapan gençlerin beden inşa etme serüvenlerine ilişkin süreçler, genel olarak irdelenmiştir. Karaman ilinde gerçekleştirilen araştırma, nitel yöntemle ve yorumlayıcı fenomonolojik desende yürütülmüştür. Araştırma sonucunda amatör olarak vücut geliştirme sporu yapan gençlerin anlam dünyalarına ilişkin birtakım sonuçlara ulaşılmıştır. Vücut geliştirme sporuna başlama serüvenleri benzerlik gösteren gençlerin sahip oldukları beden imajını ideal haline getirmelerinde teşvik etkisi görülmüş olup toplumsal alanında bulunan diğer bireylerin gençlerin sahip olduğu beden imajı ile ilgili sergilemiş oldukları tutum ve davranışlar, etkili olmuştur. Gençler tarafından ideal haline getirilen bedensel biçimi; genç erkeklerde“mezomorf”, genç kadınlarda ise“kum saati”beden biçimi olarak tespit edilmiştir. İnşa edilen beden ile yeni bir kimlik inşa edilmekte ve inşa edilen kimlikler yine, elde edilen bedenler üzerinden sunulmaktadır. Sahip olunan bedene yüklenmiş olan birtakım sembolik kavramlar söz konusudur. Elde edilen beden imajının bir tür sosyal statü sağladığı ve sağlanmış olunan sosyal statünün sosyalizasyon süreçlerini, pozitif yönde etkilediği düşüncesi hâkimdir. Genel olarak vücut geliştirme sporu yapan gençler tarafından takviye ürün kullanılmakta ve diğer yöntemlere göre ekonomik olması, hızlı gelişim sağlaması gibi faktörlere bağlı olarak takviye ürünlere yönelim söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Individuals who tend to construct a new identity through the body, which has become a consumer object in many areas such as healthy living, diet, sports, and aesthetics, present their identity within the framework of symbolic codes attributed to the constructed body image. The processes related to the body-building adventures of young amateur bodybuilders, who constitute the participant group of this study, were examined in general. The research, conducted in Karaman province, was conducted using qualitative methods and an interpretive phenomenological design. The research has yielded several findings regarding the meanings of young people engaged in amateur bodybuilding. The motivation for young people, whose experiences initiating bodybuilding are similar, was observed in their idealization of their body image, and the attitudes and behaviors of other individuals in their social circle regarding the young people's body image were influential. The body capital idealized by young people was identified as the“mesomorph”body shape in young men and the“hourglass”body shape in young women. A new identity is constructed with the constructed body, and these constructed identities are again presented through the resulting bodies. A number of symbolic concepts are attached to the acquired body. The prevailing belief is that the achieved body image provides a form of social status, and that this social status positively influences socialization processes. Young people generally use supplements, and the tendency towards supplements is driven by factors such as their affordability and rapid development compared to other methods.