Lise öğrencilerinin kariyer değerlerinin yordayıcısı olarak kariyer inançları, cinsiyet ve akademik başarıları
The research of career beli̇efs, gender and academi̇c success on career value predictors of students at high school
- Tez No: 441398
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN KIRDÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada ortaöğretim kurumunda 10, 11 ve 12. sınıfta öğrenim gören ergenlerin kariyer değerlerinin yordayıcısı olarak kariyer inançları, cinsiyet ve akademik başarılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 10, 11, 12 sınıfa devam eden 264 lise öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin not ortalamaları, akademik başarıları olarak ele alınmıştır. Öğrencilerin kariyer inançlarına ilişkin veriler“Kariyer İnançları Ölçeği'' (Ulu, 2007), kariyer değerlerine ilişkin veriler ”Mesleki Değer Envanteri''(Atlı, 2012), kişisel bilgilerine ilişkin veriler araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu'', öğrencilerin akademik başarılarına ilişkin veriler ise Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ”E-Okul'' sistemi üzerinden alınarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde Pearson ve Spearman Korelasyon Katsayısı, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; Lise öğrencilerinin kariyer değerlerinden ekip, fiziksel, liderlik, kazanç, yaratıcılık, yardım kariyer değerleri ile cinsiyet, akademik başarı, kariyer inançları arasında anlamlı ilişki görülürken, arkadaş, özgürlük, sağlık kariyer değerleri ile anlamlı ilişki görülmemiştir. Başarı düzeyi düşük öğrencilerin daha fazla ekip çalışmasına önem verdikleri; polis, asker olmak isteyen öğrencilerin en fazla ekip kariyer değerini tercih ettikleri, psikolog, psikolojik danışman olmak isteyen öğrenciler için de bu değerin daha az önemli olduğu görülmüştür. Başarı düzeyi yükseldikçe, fiziksel kariyer değerine verilen önem düşmektedir. Erkek öğrencilerin fiziksel kariyer değerine daha fazla önem verdiği, en çok polis, asker, spor bölümlerini tercih ettikleri, psikolog, psikolojik danışman olmak isteyen öğrenciler için bu değerin daha az önemli olduğu görülmüştür. Erkek öğrencilerin liderlik kariyer değerine daha fazla önem verdiği, kız öğrenciler için lider olmanın daha az önemli olduğu, polis, asker ve hukuk okumak isteyen öğrencilerin liderlik kariyer değerine daha fazla önem verdikleri, eğitimci olmak isteyen öğrenciler için bu değerin daha az önemli olduğu görülmüştür. Öğrencilerin en yüksek kariyer değeri kazanç olarak görülmüştür. Mühendislik, mimarlık okumak isteyen öğrenciler kazanç kariyer değerine daha fazla önem verirken, spor alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin bu değere daha az önem verdiği görülmüştür. Erkek öğrencilerin ve akademik başarısı düşük, olumsuz inançlara sahip öğrencilerin yaratıcılık kariyer değerine daha fazla önem verdiği görülmüştür. Mühendislik, mimarlık alanını tercih eden öğrenciler en çok yaratıcılık kariyer değerine önem verirken, sağlık alanını tercih eden öğrenciler için bu değerin daha az önemli olduğu görülmüştür. Kız öğrencilerin yardım kariyer değerine erkeklere göre daha fazla önem verdiği ve tıp alanında okumak isteyen öğrenciler için en önemli kariyer değeri olduğu görülmüştür. Mühendis, mimar olmak isteyen öğrenciler için ise bu kariyer değerin daha az önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research of career beliefs, gender and academic success on career value predictors of adolencents at 10th, 11th, 12th grades at secondory school were aimed. The research was carried out on 264 high scholl student at 10th, 11th, 12th grades. The grade averages and acedemic success of the students were taken into consideration. The datas related to the students career beliefs were obtained from ''Career Beliefs Inventory''(Ulu, 2007), the datas related to caeer values obtaine from ''Vocational Values Scale'' (Atlı, 2012). The datas related to personel information were obtained from ''Personal Information Form'' which was prepared by the researcher. In addition to them, the datas of the students, academis success were obtained from ''E-Okul'' System of the Ministry of National Education. At the analysis of datas, ''Pearson'' and ''Spearman'' Correlation Coefficient, ''Mann-Whitney U Test''were used. According to the findings of the research, it was seeen that there is a strict connection between the career values of students and team, physical, leardership, gain, creativity, help; this connection was also seen between the career values of students between gender academic success, career beliefs. On the other hand, it wasn't seen between career beliefs and friendship, freedom, help. It was understood that the students with low success give more importance to team work; the students who aim to be police and soldier prefer career values mostly. Besides them, these values are less important for the students that aim to be a psychologist, councelar. While the level of success are increasing, the importance of physical career value is decreasing. The Male students give more importance to physical career value and prefer to be police, soldier and sport trainers. On the other hand this value is less important for the students who aim to be psychologist, counselar. It was seen that the male students reck the leadership more than the female students and the students who want to be police, soldier, lawyer also reck the leardership. The leadership career value is less important for the students who aim to be educators and teachers. It was understood that the important career value for the students is (financial) gain. While the students who aim to attend engineering and architecture faculty give more importance to the (financial) gain. But the students who want to attend sport field give less importance to this value. The male students and the students with low success level, negative belief give more importance to creativity career value. Also the engineering and architecture students give more important to this value. On the other hand, this value is less important for the students who prefer health field. It was seen that the female students reck help career value more than the male students. This value was seen as the most important value for the students who want to study at Faculty of medicine. However, thıs value is less important for the students who want to study engineering and architecture.