Enerji sektöründeki yatırım duyurularının pay getirileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of investment announcement effect on stock returns in energy industry
  1. Tez No: 441409
  2. Yazar: GÖZDE ELBİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN YILMAZ KANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İşletmelerin pay getirileri, birçok faktörün etkisi altındadır. Finans literatüründe pay getirilerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi araştırmacılar tarafından sürekli incelenmektedir. Pay getirilerini etkileyen bu faktörlerin belirlenmesi yatırımcılar ve portföy yöneticileri açısından önemli bir konudur. Gerçekleştirilen araştırmaların önemli bir kısmında, piyasaya yansıyan çeşitli bilgilerin pay getirileri üzerindeki etkisi olay çalışması yöntemiyle incelenmiştir. Pay getirilerini etkileme potansiyeline sahip bilgilerden biri de yatırım kararı duyurularıdır. Firmaların yaptıkları yatırım harcamaları, firma değerini etkileyen stratejik kararlardır. Bu çalışmanın amacı, enerji sektöründe faaliyet gösteren firmaların yatırım kararı duyurularının, pay getirileri üzerinde bir etkiye sahip olup olmadığının olay çalışması yöntemi ile araştırılmasıdır. Bu çalışmada araştırma yöntemi olarak olay çalışması yöntemi kullanılmıştır. Olay çalışması yöntemi, bir olay meydana geldiğinde payların bu olay karşısında verdiği olağandışı tepkinin ölçülmesini sağlayan yöntemdir. BİST'de işlem gören enerji sektöründeki 7 adet şirketin 2005 ve 2015 yıllarına ait 21 adet yatırım duyurusu incelenmiştir. Yatırım duyurusu gününden önceki ve sonraki 5 ve 10 günlük dönem olay penceresi ve olay penceresinden önceki 244 işlem gününü kapsayan dönem tahmin penceresi olarak belirlenmiştir. Olayın etkilerinin değerlendirilmesi için anormal getiri ve t testi hesaplanmıştır. Sonuçlar, enerji şirketlerinin yatırım duyurularının pay getirilerinde istatistiksel bakımdan önemli biçimde anormal getiriye neden olduğunu göstermiştir. Ayrıca, pay getirilerinin yatırım duyuruları öncesinde arttığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar, Borsa İstanbul'un yarı kuvvetli formda etkin olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Stock returns of companies are influenced by several factors. These factors are widely investigated. It is essential for investors and portfolio managers to determine these factors, which affect stock returns. In most of the previous studies, the effect of various information on stock returns has been examined by using event study methodology. Investment announcements are among the information sources that have a potential to impact stock returns. Firms' capital expenditures are strategic decisions that impact firm value. The aim of this study is to investigate whether investment announcements affect stock returns in the energy industry. In this study, we employ event study method. Event study is a method that measures the response of stock returns to specific events or announcements. A total of 7 companies that make investment announcements between 2005 and 2015 were included in the sample. For each announcement; the +/- 5 trading days and +/- 10 trading days are used as event window and 244 days prior to the event window is used as the estimation window. Abnormal returns and t-statistics are calculated to evaluate the events.The findings suggest that the investment announcements of the energy companies created significant abnormal returns in Borsa İstanbul. Consistent with the previous studies, stock prices seem to increase prior to investment announcements. Result simply that Borsa Istanbul is not semi-strongly efficient.