İntrauterin gelişme geriliği (İUGG) riski taşıyan gebe kadınlarda hidroksiprolin düzeyinin incelenmesi
- Tez No: 44142
- Danışmanlar: DR. FUAT BİNGÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Ülkemiz ve dünya ülkelerinde intrauterin gelişme geriliği hem fetal hem de neonatal mortalite açısından önemli bir problemdir. İntrauterin gelişme geriliğinin erken ve doğru teşhisi fetal morbidite ve mortalite sıklığını azaltabilir. Bu nedenle çalışmamızda intrauterin gelişme geriliğinin tanı ve takibinde hidroksiprolinin anlamlı bir biyokimyasal parametre olup olmadığı araştırıldı. Bu araştırmada ultrasonografik olarak intrauterin gelişme geriliği riski taşıyan çalışma grubu ile herhangi bir risk taşımayan kontrol grubu tespit edildi. Her iki gruptan yaş, son adet tarihine göre gebelik haftaları gibi parametreleri aynı olan gebeler seçildi. Her iki grup gebeye 48 saat kollajensiz diet uygulandıktan sonra dietin 24. saatinde idrar toplanmasına başlandı. Toplanan 24 saatlik idrarda hidroksiprolin düzeyleri ölçüldü. Kontrol grubu 24 saatlik idrar hidroksiprolin değerleri 47.750 ± 17.73 mg/gün, çalışma grubu hidroksiprolin değerleri 36.605 ± 17.282 mg/gün olarak bulundu. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p < 0.05). Bulgularımız intrauterin gelişme geriliğinin tanı ve takibinde anne hidroksiprolininin anlamlı bir biyokimyasal kriter olduğunu göstermekle beraber bu konuda gebelik haftası göz önüne alınarak daha ileri çalışmaların yapılması gerektiği kanısına varıldı. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Intrauterine growth retardation (IUGR) is still a serious problem regarding neonatal mortality, both in our country and in the whole world. Early and precise diagnosis of IUGR may reduce the frequency of fetal morbidity and mortality. In order to diagnose and follow IUGR, we investigated the use of hydroxyproline as a biochemical parameter. Two groups were selected as one control group without any observed risks of IUGR, and another study group with ultrasonographically detected IUGR risk. Both groups were identical in their ages, pregnancy weeks by the last menstrual period. Both groups were given collagen free diet before 48 hours and on the 24th hour urine collection was started and 24 hour hydroxyproline values were measured. 24 hours hydoxyproline values of the control group were 47.750 + 17.73 mg/day while this value was 36.605 ± 17.28 mg/day in the study group. The difference between the two groups were statistically significant (p < 0.05). We observed that 24 hour urine hydroxyproline measurement could be a useful biochemical criteria in the diagnosis and follow up of IUGR but further research is needed considering the pregnancy week as well. 42