Aortokoroner baypass sonrası perioperatif miyokard enfarktüsü tanısında elektroforetik kreatin kinaz ve laktat dehidrogenaz fraksiyonları ile CK-MB ve LD-1 izoenzimlerinin katalitik aktivitelerinin incelenmesi
- Tez No: 44143
- Danışmanlar: DR. FUAT BİNGÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Aortokoronef bypass ameliyatlarında perioperatif ve postoperatif miyokard enfarktüsü riski bulunmaktadır. Travma ve diğer operatif nedenlerle operasyon sonrası takipte laktat dehidrogenaz (LDH), kreatin kinaz (CK) ve bu enzimlerin miyokard-spesifik izoenzimlerinden CK-MB ve LD-1 sonuçlarmda klinisyeni çelişkiye götüren bulgular mevcuttur. Bu çalışmada, aortokoroner bypass öncesi ve sonrası 1., 2. ve 3. günlerde hiçbir komplikasyon olmrdan taburcu edilen hastalarda, CK ve LDH izoenzimlerinin farklı dokulardan kaynaklanan dağılımlarının saptanabildiği elektroforetik fraksiyonların değişimi katalitik aktivite analizleri ile kıyaslandı. Total LDH ve CK enzimleri yatımda LD-1 ve CK-MB izoenzimlerinin katalitik aktivitelerinin ta} in edildiği altbirim inhibisyonlanm esas alan metodlarla operasyon sonramı yükselmelerin 1. ve 2. günde geniş bir dağılım gösterdiği, ancak elektroforetik olarak analiz edildiğinde diğer dokulara spesifik olan koenzimlerin normal seviyelerine yaklaştıkları 2. günde miyokard-spesifik izoenzimlerin hala yüksek olduğu ve her iki metod paralel olarak kullanıldığı takdirde bu dönemde saptan? cak miyokard-spesifik enzim artışlarının perioperatif miyokard enfarktüsü konusunda daha değerli tam kriterleri olabileceği kanısına varıldı. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY Perioperative and postoperative myocardial infarction is one of the severe complications in patients undergoing aortocoronary bypass operations. The increase in lactate dehydrogenase (LDH), creatine kinase (CK) and their myocardium specific isoenzymes, CK-MB and LD-1 induced by operative trauma raask the diagnostic effectiveness of these sensitive markers. The objective of this study was to investigate the blood levels of the above nentioned enzymes before and 1st, 2nd and 3rd days after the surgery in patients vith no postoperative complications and to achieve suitable sampling times for he improved diagnosis of perioperative and postoperative myocardial infarction..Vith the catalytic activities determined by the inhibition of one of the subunits of he enzymes, the increases on the 1st and 2nd days of the operations were lonspecific, showing a widespread distribution. However, with the results »btained by electrophoresis, we demonstrated that the fractions related to raumatic injury were higher in percentage on the first operative day, but reduced in the second day where the other myocardium related fractions were still high. We concluded that; more useful criteria could be obtained if the lostoperative management would be improved by analyzing the myocardium elated enzymes with the combination of both methods, in order to obtain a better liscrimination between the general operative trauma and the perioperative and lostoperative ischemic myocardial damage. 70