1.trimester abortus imminens tanısı almış gebelerde kanama alanının varlığı, bu kanama alanının subkoryonik, subamniotik, retroplasental olmasının obstetrik sonuçlara etkisi
The existence of bleeding area in the pregnancy of the first trimester abortus imminens, the effect of subcoryonic, subamniotic and retroplacental obstetri̇cs results
  1. Tez No: 613731
  2. Yazar: OSMAN YASİN YEĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ERKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 1.trimesterde abortus imminens tanısı almış gebelerde kanama alanının varlığı, bu kanama alanının subkoryonik, subamniotik, retroplasental olmasının obstetrik sonuçlara etkisinin retrospektif olarak araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi erken gebelik servisinde 1/7/2017-1/7/2018 tarihleri arasında tekil gebeliği olan, servikal açıklığı bulunmayan, vajinal kanaması olan ve ultrasonografide kanama alanı izlenen abortus imminens tanısı ile hastaneye yatan 14. gebelik haftasının altındaki hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Abortus imminens tanısı ile takip edilen ultrasonografik olarak kanama alanı tespit edilen hastalar, kanama alanlarının lokalizasyonuna göre subamniotik, subkoryonik, retroplasental olarak gruplandırılarak her grubun ayrı ayrı gebelik prognozunu araştırmak için geçmiş hasta dosya kayıtları incelendi. Üç grup arasında karşılaştırılan abortus, preterm eylem, intrauterin gelişme geriliği (İUGG), polihidramnioz, erken membran rüptürü , malprezantasyon, gestasyonel hipertansiyon, gestasyonel diyabetes mellitus (GDM), membranların preterm prematür rüptürü (PPROM) komplikasyonları için risk taşıyan (çoğul gebelik, uterin anomaliler, sigara kullanımı, tekrarlayan abortus öyküsü, kronik hastalığı olanlar) ve gebelik takiplerine hastanemizde devam etmeyen, abortusu/doğumunu hastanemizde yapmayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Araştırma kapsamında ilk olarak abortus imminens tanısı ile servise yatırılan 1287 hasta tarandı ve ultrasonografide kanama alanı izlenen 144 hasta tespit edildi. Takiplerine devam etmeyen, gebeliği hastanemizde sonlanmayan ve belirtilen risk faktörleri olan hastalar dışlandı ve araştırma kapsamına 82 hasta alındı. Tüm veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Hastalar kanama lokalizasyonuna göre gruplandırıldığında subkoryonik 57 (%69,5), subamniyotik 18 (%22) ve retroplasental 7 (%8,5) hasta mevcuttu . Genel komplikasyon oranı %57,3 bulunmuştur. Komplikasyonlardan en sık %28 ile abortus, ardından %14,6 ile preterm doğum ve %13,4 ile PPROM gelişmiştir. Abortus açısından ise gruplar arasında belirgin bir fark tespit edilmedi. Gruplar arasında PPROM, abortus, erken membran rüptürü, GDM, preeklampsi, İUGG, polihidramnioz, malprezentasyon, preterm doğum, miad doğum, primer sezaryan doğum (C/S), eski/mükerrer C/S, normal spontan doğum açısından belirgin bir fark izlenmedi. Sonuç: Çalışma sonucunda, her üç grup arasında kötü obstetrik sonuç açısından anlamlı fark gösterilememiştir. Ancak toplam izlenen obstetrik komplikasyonların her üç grupta da %50'nin üzerinde izlenmesi, literatürde de tespit edildiği gibi intrauterin hematomun lokalizasyondan bağımsız olarak obstetrik komplikasyonlar için risk faktörü olduğu açıktır. İntrauterin hematom tesbitinin, lokalizasyonunun klinik önem ve rolünün anlaşılabilmesi ve daha kesin veriler elde edilebilmesi için daha geniş hasta gruplarıyla yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate if there is any ultrasonographic sign of bleeding in pregnant women diagnosed with abortus imminens during the first trimester, and to understand the effect of bleeding location (subchorionic, subamniotic or retroplacetal) on obstetric outcomes. Materials and Methods: The study was conducted at Etlik Zubeyde Hanım Women's Health Care, Training and Research Hospital, University of Health Sciences, Ankara, Turkey between 1st July 2017 and 1st July 2018. Pregnant women with vaginal bleeding diagnosed with abortus imminens were included in this retrospective study. All women had singleton pregnancies (