Preoperatif trimetazidin kullanımının aortokoroner bypass ameliyatlarında total oksidatif durum total antioksidan kapasite ve oksidatif stres indeksine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the impact of preoperative trimetazidine use on total oxidative status, total antioxidant status and oxidative stress index in patients undergoing aortocoronary bypass surgery
  1. Tez No: 288584
  2. Yazar: AYDEMİR KOÇARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜSSEMET HAZAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Aortokoroner bypass cerrahisinde kardiyopulmoner bypass cihazının kullanımına bağlı iskemi reperfüzyon hasarı meydana gelmektedir. Kardiyopulmoner bypass esnasında oluşan iskemi reperfüzyon hasarını azaltmak için kardiyopleji solüsyonlarına çeşitli antioksidanlar eklenmiş, diğer bazı çalışmalarda ise ameliyat öncesi ve sonrası dönemde hastalara oral antioksidanlar verilmiştir. Trimetazidin de bu antioksidanlardan biridir. Çalışmamızda aortokoroner bypass cerrahisi öncesi oral trimetazidin kullanımının ve bypass cerrahisinin total oksidatif stres, total antioksidan kapasite ve oksidatif stres indeksine etkisi incelenmesi amaçlanmıştır.Yöntem ve Gereçler: Bu çalışmaya 2008- 2009 yılları arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nde elektif şartlarda ameliyata alınan 35 hasta dahil edilmiştir. Hastalardan 17 tanesine ameliyattan iki hafta önce trimetazidin verilmiş, 18 tanesine verilmemiştir. Hastalardan ameliyat öncesi, ameliyat esnası ve ameliyat sonrasında venöz ve kardiyopulmoner bypass öncesi ve sonrası dönemde koroner sinüs kanları alınmıştır. Alınan kanlar heparinle yıkanmış tüplere konulup santrifüj edilerek plazması ayrılmış ve daha sonra çalışılmak üzere -80 derecede bekletilmiştir. Çalışma sonunda total oksidatif stres ve total antioksidan kapasite ELISA yöntemiyle çalışılmış ve sonuçlara göre oksidatif stres indeksi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiopulmonary bypass pump that is used in aortocoronary bypass surgery is well-established to be associated with reperfusion injury. In previous studies, antioxidant agents -including trimetazidine- were either added to cardioplegia solutions or were preoperatively or postoperatively given PO to limit reperfusion injury. With the present study we aimed to evaluate the impact of preoperative PO trimetazidine use on total oxidative status, total antioxidant status, oxidative stress index in patients undergoing aortocoronary bypass surgery.Materials and Methods: Thirty-five patients undergoing elective bypass surgery in our institution at 2008-2009 were included in the study. 17 patients were grouped as trimetazidine group to take preoperative trimetazidine PO for two weeks, whereas 18 cases were grouped as controls. Venous blood samples were drawn preoperatively, peroperatively and postoperatively whereas coronary sinus blood samples were drawn before and after cardiopulmonary bypass. Blood samples taken into heparinised tubes were centrifuged to separate plasma and then the plasma samples were stored at -80°C until analysis. Total oxidative status and total antioxidant status were analyzed with ELISA whereas oxidative stress index was calculated by using total oxidative status and total antioxidant status.