Kalite maliyetlerinin karlılık analizi üzerine etkisi ve bir uygulama
Impact on profitability analysis of quality costs and an exercise
- Tez No: 441530
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kalite ve maliyet rekabet koşullarında işletmeleri uzun vadede hayatta tutacak en önemli iki etken olmaktadır. Kalite maliyeti direkt olarak müşteriye yansımaktadır. Eğer işletmeler bugünden işletmenin geleceğini düşünüyorsa yalnız müşteri ihtiyaçlarını değil müşteri beklentisini de karşılaması gerekmektedir. Arzulanan kalite seviyesinin sağlanabilmesi açısından işletmeler önemli ölçülerde maliyetlere katlanmaktadırlar. Ayrıca işletmeler arzulanan kalite seviyesinin sağlanamaması durumunda ise başarısızlık maliyetlerine yani kalitesizlik maliyetlerine katlanmaktadır. Çalışma kar ve kalite kavramı, karlılık ve karlılık analizi, kalite ve kalitesizlik maliyetleri hakkında literatür araştırması ile başlamıştır. Uygulama bölümünde Konya'da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir firmada kalite maliyetleri varken ve yokken karlılık analizi yapılmış olup kalite maliyetlerinin karlılık üzerine etkisine ilişkin araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Qualiy and cost are the two key factors that will keep a company alive on the long run at conditions of competition. Quality costs are directly reflected to the customers. If managers want their companies' to have future, they need to do more than just meet customer requirements; they need to fulfill customer expectation. To provide the desired quality level, companies are exposed to costs at significant scales. Besides, at situtaions where a company couldn't supply at desired quality level, there is a cost of unsuccessfulness, i.e the cost of poor quality. This paper starts with a literature investigation on notions of profit and quality, profitability and analysis of profitability, the cost of quality and poor quality. In the application section, a company that operates in automotive business has been taken as a subject and analysis of profitability has been made, at conditions where there is no cost of quality and where there is cost of quality, in order to understand the cost of quality's effect on businesses' profitability