Türkiye'de teknolojinin gelişiminde kamu politikalarının rolü
The role of public policy in development of technology in Turkey
- Tez No: 441577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Dünyada yaşamın her alanına entegre edilmiş teknoloji ve teknolojinin çıktısı olan ürünlere olan ilgi giderek artmaktadır. Yapısal bir dönüşüm sürecine giren ekonomilerde fiziki sermayenin payı giderek azalmış ve yerini bilim ve teknoloji almaya başlamıştır. Bilim ve teknolojiyi üretebilen ülkeler daha hızlı bir ekonomik kalkınma gerçekleştirmekte ve refah düzeylerini yükseltmektedirler. Ayrıca küreselleşme süreci ile birlikte ülkeler arasındaki rekabet düzeyi artmıştır. Bu süreçte rekabeti etkileyen en önemli unsur teknoloji olmuştur. Bu anlamda bilim ve teknolojinin sürekli geliştirilmesi gerekmekte ve bu gelişimi yönlendirecek teknoloji politikalarının önemi giderek artmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde öncelikle teknoloji ve ilgili kavramlar teorik olarak incelecek ve çeşitli yaklaşımlar içerisinde teknolojinin yerine değinilerek ekonomi üzerindeki etkileri ele alınacaktır. İkinci bölümde teknoloji geliştirme süreci içerisinde teknoloji politikaları ve teknoloji politikalarının uygulanma gerekçeleri incelenecektir. Ardından teknolojik gelişim ve kamu maliyesi etkileşimi çeşitli yönleriyle ele alınacaktır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de teknoloji geliştirme faaliyetlerine yönelik uygulanan politikalar ve teşvik mekanizmaları incelenecektir. Ayrıca çalışmada çeşitli göstergeler ile Bazı AB ülkeleri ve Türkiye karşılaştırılarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The technologies that have integrated into every area of life and the derivatives of technology are gradually increased interest in the world. The share of physical capital has gradually decreased in the economies entering a process of structural transformation, and science and technology begin to take its important position. The economic growth takes place faster in the countries that can produce science and technology and these countries are progress their social welfare measures. In addition, levels of competition between countries with the globalization process are increasing. Technology has become the most important factors affecting competition. In this sense, science and technology needs to be continuously improved and the importance of technology policy is gradually increasing. Technology and related concepts will be studied theoretically, and different approaches and the impact of technology on the economy will be discussed in the first section of study. Technology policies in the technology development process and reasons of technology policy implementation will be examined in the second section of study. Then technological development and public finance interaction will be discussed with various aspects. Policies implemented for technology development activities and incentive laws in Turkey will be examined in the third section. In addition, the study will be evaluated comparing Turkey and some EU countries with various indicators