Kadın turizm akademisyenlerinin işyeri arkadaşlıklarının örgüt iklimi ekseninde analizi
An analysis of workplace friendships among women academicians in tourism: A perspective oganizational climate
- Tez No: 441584
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
İşyeri arkadaşlığı hem çalışanlar hem örgütler açısından birçok sonucu olan, örgütlerin işleyişlerine ve çalışanların tutumlarına doğrudan etki eden bir olgudur. İşyeri arkadaşlıklarının psikoloji, örgütsel davranış gibi birçok alanla bağlantısı bulunmaktadır ve birçok araştırmacı da işyeri arkadaşlıklarını çalışmalarında incelemişlerdir. Kadınlar arasında işyeri arkadaşlıkları ise uluslararası yazında az da olsa çalışılmaya başlanmış olmasına rağmen, ulusal yazında bu alanda hiç çalışmaya rastlanılmamaktadır. Araştırmanın amacı kadın turizm akademisyenlerinin işyeri arkadaşlıklarını örgüt iklimi ekseninde değerlendirmek ve bu arkadaşlıkların kadın çalışanların yaşamlarına katkılarını araştırmaktır. Ayrıca kadınların kadın çalışanlara ve kadın yöneticilere karşı bakış açılarını ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye devlet üniversitelerindeki 4 yıllık lisans eğitimi veren fakülte ve yüksekokul içerisindeki turizm bölümlerinde çalışan 34 akademisyenle görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerden elde edilen bilgiler, betimsel analize tabi tutulmuştur. Bulgular sonucunda, kadınların, kadın çalışan arkadaşlarıyla olan işyeri arkadaşlıklarına dair pozitif algıları, destekleme/yanında olma/yardımseverlik, ilgi/önemseme, paylaşım/dertleşme, sosyalleşme/birliktelik, anlayış/empati danışmanlık/rol model ve birlikte çalışma olarak, negatif algıları ise, kıskançlık/çekememezlik, rekabetçilik/hırs, ihanet/arkadan vurma, olumsuz üslup ve duygusallık/hassalık olarak belirlenmiştir. Ayrıca kadın çalışanların kadın yöneticiye karşı bakış açılarının da çoğunlukla olumlu olduğu ulaşılan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Workplace friendship is a phenomenon that have an effect upon operations of organizations and attitudes of employees and it has many outcomes for workers as well as organizations. Workplace friendship is linked with so many fields like organizational behaviour, psychology and it has been examined by so many researchers. Although workplaces friendship among women is researched leastwise on international literature, in national researches is encountered any study. The aim of the study evaluate workfellow friendships of tourism academicians in tourism field within organizational climate and to investigate contribution of these friendships on women's real lives. Moreover, this study explores the viewpoints of women towards women managers and women employees. According to these aims, in-depth interviews have conducted with 34 academicians who work at the faculties and colleges where is post-graduate lectures are given for four years in. As a result of these interviews, information have evaluated with descriptive analysis. In findings, the positive attitudes of women toward the relationships with women employees have been grouped as; supportiveness/accompany/altruism, interest/regard, share/communicate, socialization/togetherness, understanding/empathy, consultancy/role model, work together. On the other hand, negative attitudes have identified as; jealousy/envy, competitiveness/ambition, treason/let down, negative phrase and sensibility/emotiveness. Furthermore, the findings have widely revealed that women have positive viewpoints about women managers.