Tevrat İnciller ve Kur'an'da çatışma ve çözüm
Conflict and resolution in torah gospels and Quran
  1. Tez No: 441586
  2. Yazar: ESMA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ZAKİR ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
“Tevrat İnciller ve Kur'an'da Çatışma ve Çözüm”adlı çalışmamızda bu kutsal metinlerin çatışma ve çözüme bakışı incelenmiş ve dini kaynaklı çatışmaların ortaya çıkmasında ve çözümünde olası rolleri tartışılmıştır. Bu çalışma Giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde genel olarak çatışma ve çözüm kavramlarından bahsedilirken, birinci bölümde Tevrat'ta Çatışma ve Çözüm halleri incelenmiştir. İkinci bölümde İncillerde Çatışma ve Çözüm ile ilgilidir. Üçüncü ve son bölüm ise Kur'an'da Çatışma ve Çözüm adını taşımaktadır. Çalışmada dikkat çekilen husus, dini kaynaklı olduğu iddia edilen bir çok çatışmanın esasen kutsal metinlerden kaynaklanmadığı bilakis bu kutsal metinlerin çözüme ve barışa ilişkin bir çok hüküm ihtiva ettiğidir.
Özet (Çeviri)
In the“Conflict and Resolution in Torah, Gospels and Quran”named thesis, point of views of these sacred books for conflict and resolution and their possible roles in the religious based conflicts and resolutions has been examined. The thesis is consisted of Introduction, three chapters and a conclusion. In the Introduction, the concepts of conflict and resolution has been generally mentioned, in the first chapter the conflict and resolution in Torah has been discussed. The second chapter is about conflict and resolution in Gospels. The third and the last chapter is about conflict and resolution in Quran. In this thesis it has been tried to show that the sacred books rather than being the sole reason for religious based conflicts; they are consisted of articles for the resolution and peace.