Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'nin göç ve sosyal içerme politikalarının analizi
The analysis of Immigration and Social Inclusion Policy of European Union, The United States of America and Turkey
  1. Tez No: 441588
  2. Yazar: SIDDIKA ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Göç hareketleri karmaşık bir süreç olduğu için devletlerin etkili politikaya gereksinim duyduğu çok boyutlu bir olgudur. Göçün çok fazla değişkene sahip olması ülkelerin göç sorununun çözümünde disiplinler arası bir analiz kullanmasına neden olmaktadır. Göç hareketleri sonucunda uluslararası, ulusal, ekonomik, siyasal ve sosyal konularda problemler yaşanmaktadır. Göçte bireyin temel isteği daha iyi bir yaşama ulaşmaktır. Ancak, göçmenler yeni gelinen toplum kültürüne uyum sağlayamadığı için toplum tarafından sosyal dışlanmayla karşılaşabilmektedir. Sosyal dışlanma ile mücadelede en etkili yol olan sosyal içerme, toplumdaki dışlanmış bireylerin toplumla bütünleşmesini sağlamaktadır. Günümüzde Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devleti ve Türkiye ülkeleri göç hareketlerinin ortaya çıkardığı sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu ülkelerinin kendine özgü göç koşullarının bulunması göç ve sosyal içerme politikalarında farklı uygulamaların bulunmasına yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, göç hareketleri sonucunda yeni yerleşim yerlerinde sosyal dışlanma problemi ile karşılaşan göçmenlere uygulanan sosyal içerme politikalarının incelenmesidir. Bu konuda göçmen ülkesi olarak nitelendirilen Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye'nin aday olduğu Avrupa Birliği'nin göç ve sosyal politikaları incelenmiş ve karşılaştırmalı olarak Türkiye'nin göç politikasında sosyal içerme uygulamalarının etkili olup olmadığı sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a multidimensional fact that because immigration is complicated process governments need efficient policies. The many variables involved in immigration lead to countries using interdisciplinary analyses in solving the immigration problem. As a result of immigration international, national, economic, political and social problems occur. The primary desire of people immigrating is to achieve better leaving conditions. However because immigrant cannot orient themselves with the culture of the newly arrived community, it can result in social exclusion. Social inclusion which is the most effective way of tackling social exclusion is aimed to make excluded individuals integrate with society. At the present time the European Union, the United States of America and Turkey are faced with problems that arise from immigration. This leads to countries devising different immigration and social inclusion policies due to the distinctive immigration conditions. The purpose of this study is to examine the social inclusion policies applied to immigrants who are faced with social exclusion in new settlements. The countries characterized as immigrant countries, the United States of America and the European Union, which Turkey is a candidate for, whose immigration and social inclusion policies were examined and compared to inquire whether or not Turkey's social inclusion practices in its immigration policies are effective.