Akciğer karsinomlarından kurulan doku kültürlerinde sitogenetik çalışmalar
- Tez No: 44159
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN LÜLECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
76 ÖZET 16 yassı hücreli karsinom, 6 adenokarsinom, 4 adenosquamoz karsinom, 3 büyük hücreli, 1 küçük hücreli ve 1 de hamartom tanılı toplam 31 olguya alt tümör materyalinden primer doku kültürü kuruldu. GTG bantlama tekniği kullanılarak yapılan sitogenetik incelemede 27 olguda klonal kromozom anormallikleri gözlendi. Yalnız sayısal anormallik saptanan 3 yassı hücreli karsinomlu olguda sırasıyla hipertetraploidi, trizomi 20 ile birlikte X kromozomunda sayısal artış ve 3 tane X kromozomu bulundu. Geriye kalan 12 yassı hücreli karsinomlu olguda en fazla 1 nolu kromozomun p ve q kolları olmak üzere 2,3,6,7,8,9,10 ve X kromozomlarında p ve/veya q da delesyonlar ve iki olguda da Y kromozom kaybı görüldü. Ayrıca 3 ve 7, 4 ve 7, 1 1 ve 12 nolu kromozomlar arasında translokasyonlar, i(2p),inv(9) ve 1(2 lq) en az 2 farklı yassı hücreli karsinomlu olguda gözlendi. Bundan başka klonal olmayan translokasyonlar, izokromozomlar, duplikasyonlar şeklinde yapısal kromozom anormallikleri bulundu. 6 adenokarsinomlu olgudan 3' ünde herhangi bir anormallik gözlenmezken birinde hipotetraploidi, birinde 9 ve 15 nolu kromozomlarda sayısal artış diğerinde ise trizomi 11 ve 13q delesyonlu iki farklı klon tespit edildi. 4 adenosquamoz karsinomlu olgudan 2'sinde i(7p), diğerlerinde İp, 3p ve q, 5q, 6q, 7q, 8q, Xq da delesyonlar gözlendi.77 3 büyük hücreli karsinomlu olguda birinde Y kromozom kaybı diğer ikisinde de 7 nolu kromozomda delesyonlar (q21, q32), 1(9) (p veya q) şeklinde yapısal anormallikler bulunurken klonal fakat her olguda gözlenmeyen translokasyonlar, izokromozomlar, delesyonlar saptandı. Küçük hücreli karsinomlu tek olguda Y kaybı ve trizomi 7 gibi sayısal değişiklikler gözlenirken hamartomlu olguda 6 nolu kromozomda yapısal değişiklik bulundu. Özellikle yassı hücreli karsinomlu olgularda 3 farklı tip translokasyon klonal olarak görüldüğünden, bu bulgular primer kromozom değişiklikleri; belli bir gruba özgüllük göstermeyen kromozomal delesyon ve izokromozom tipi yapısal anormallikler ise sekonder değişiklikler olarak tümör oluşumunda rol oynayabilirler.
Özet (Çeviri)
78 SUMMARY Primary tissue cultures of tumour materials were prepared from 3 1 cases of which 16 diagnosed as squamous cell carcinoma, 6 adenocarcinoma, 4 adenosquamous carcinoma, 3 large cell carcinoma, 1 small cell carcinoma and 1 hamartoma. Chromosomal abnormalities were observed in 27 cases by cytogenetic studies with GTG banding technique. Hypertetroploidy, trisomy 20 with a numerical increase in X chromosome and 3 X chromosomes were found (are in each case) in three squamous cell carcinoma cases that have only numerical abnormalities. In the remaining 12 squamous cell carcinoma cases, deletions of p and/ or q arms of chromosome 1 that is most markedly affected and loss of chromosome Y in two cases were observed. In addition, translocation between chromosome 3 and 7, 4 and 7, 1 1 and 12, i(2p), inv(9) and 1(2 lq) were identified in at least two different squamous cell carcinoma cases. Moreover, structural chromosomal abnormalities in the form of nonclonal translocation, isochromosomes and duplication were also found. No abnormalities were observed in 3 out of 6 adenocarcinoma cases. But in the remaning 3 we observed are hypotetraploidy in one case, a numerical increase in chromosomes 9 and 15 in the other case and two different clone with trisomy 1 1 and 13q deletion in the third case.79 Of 4 adenosqumous carcinoma cases, two had i(7p) and the other 3 had deletion at lp, 3p and q, 5q, 6q, 7q, 8q, Xq. Among 3 large cell carcinoma cases there was the loss of chromosome Y in one case and the other two cases had deletion in chromosome 7(q21, q32) and structural abnormalities in the form of i(9)(p or q) together with translocations, isochromosomes deletions that were clonal but not seen in all of the cases. In small cell carcinoma case there was the loss of chromosome Y and structural changes such as trisomy 7 while in the hamartoma case structural change of chromosome 6 was observed. Since three different types of translocations were seen clonally particulary in squamous cell carcinoma, these translocation may play a role in tumor development as primary chromosomal changes while chromosome type that are not spesific for a particular group may be involved as secondary changes in tumour formation.