Hölderlın ve Novalis bağlamında romantisist felsefenin kuruluşlu
The foundation of romanticist philosophy in the context of Hölderlin and Novalis
  1. Tez No: 441592
  2. Yazar: BERİL KARABUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı romantisist sanat anlayışını romantisist felsefe ile birlikte belli bir tarihsel ve kavramsal belirlenim içinde ele almaktır. Romantisist felsefenin inşası çalışmanın temel iki düşünürü olan Friedrich Hölderlin ve Novalis özelinde ve Alman İdealizmi düşünürlerinden hareketle açıklanır. Romantisist sanat anlayışı ise romantisist felsefeye ilişkin olarak oluşturulan zeminin üzerine yerleştirilir ve bu bağlamda incelenir. Çalışmanın tarihsel aralığı Antikiteden Aydınlanma düşüncesine ve hatta çağdaş tartışmalara kadar uzansa da, ağırlıklı olarak 18. yüzyıl düşüncesi ve Alman İdealizmini kapsar. Romantisist düşüncenin kavramsal zeminini oluşturan Kant, Fichte, Schelling, Hamann ve Herder gibi düşünürlerin sistemleri romantisist felsefenin ve estetik düşüncesinin öncüleri olması bakımından incelenir. Romantisizmin, oluşturduğu kavramsal birikimle ilişkili olarak, Aydınlanma karşısındaki tavrı gösterilmeye çalışılır. Bir kırılma noktası olarak romantisizm düşüncesi özellikle akıl-duygu karşıtlığı bağlamında duygunun temsili olarak ele alınır. Çalışmamız, aydınlanmayla gelen“aklın totalitesi”düşüncesinin öznede meydana getirdiği parçalanma durumunu romantisizmin kendi dünya ideali çerçevesinde aşma amacını ortaya koyar. Bu amaç doğrultusunda vurgulanan bireysellik, bütünlük, doğa, sanat gibi kavramlar çalışmanın temelinde bulunur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to consider the romanticist philosophy with the romanticist sense of art in a certain historical and conceptual context. Therefore, the construction of the romanticist philosophy is mostly explained with reference to Friedrich Hölderlin and Novalis, the two main philosophers of the study, and also to German idealists. In addition, the romanticist sense of art is placed and examined on a ground that is related to romanticist philosophy. Even though it has a historical range from Antiquity to Enlightenment and even to contemporary debates, the study is mostly focused on the 18th century and German Idealism. Throughout the study, the systems of the philosophers who constitute the conceptual background of the romanticist thought such as Kant, Fichte, Schelling, Hamann and Herder are analysed as the precessors of the romanticist philosophy and aesthetics. In regard to its conceptual base, the romanticist attitude towards the Enlightenment is demonstrated. As a breaking point, romanticism is especially considered as the representative of sense in the reason-sense antagonism. This study reveals romanticism's effort within the frame of its own world ideal to surpass the fragmentation of subject which arises from Enlightenment's notion of“the totality of reason”. Hence, the notions which are emphasized accordingly such as individualism, unity, nature, art take place in the center of the study.