Nietzsche'nin felsefesinde 'Tragedyanın ölümü' kavramı üzerine bir inceleme
An essay on the noti̇on of the Tragedy's death i̇n Nietzsche's philosophy
  1. Tez No: 441593
  2. Yazar: İREM USMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY AYSEVENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tragedyanın ölümü kavramı Nietzsche'nin felsefesi için önemli bir yere sahiptir. Tragedyanın öldüğünü iddia eden Nietzsche bu değerlendirmesiyle felsefe tarihiyle hesaplaşmaktadır. Nietzsche'nin eserlerini baştan aşağıya kateden düşünce 'trajedi' kavramıdır. Bunun için tezimiz boyunca bize yol gösterecek ana kavramımız trajedi kavramıdır. Trajik çağın trajik düşünüşünün ortaya konduğu tragedya, Nietzsche için tüm diğer sanat dallarından üstün bir yere sahiptir. Kendini ilk trajik filozof olarak isimlendiren Nietzsche için Antik Yunan kültürü önemli bir yere sahiptir; çünkü trajik olanı ilk keşfeden Yunanlılardır. Yaşamın tüm acı ve ızdırıbına karşı ona 'evet' demeyi başarmış olan Antik Yunanlılar modern dünya içinde umut vadetmektedirler. Nietzsche, Antik Yunan insanını modern dünya insanından trajik olanı keşfetmeleri sebebiyle üstün görmektedir. Bu nedenle bu tezle Antik Yunanlının tragedyadan ne anladığı betimlenmeye çalışıldı. Nietzsche tragedyanın üç şekilde öldüğünü iddia etmektedir. Tragedya ilk kez Sokrates yüzünden ölmektedir, bu tragedyanın Euripidesçi ölümüdür. Tragedya ikinci kez Hıristiyan ahlakı üzerinden ölmektedir. Tragedya üçüncü kez Nietzsche'nin pek çok güvendiği Wagner'in çabalarıyla ölmektedir. Nietzsche tragedyanın ölüm şekillerini ortaya koyarken yirmi birinci yüzyıl insanına da içinde yaşadığı dünyanın bunalımlarından kurtulma umudunu vermektedir. Çünkü Nietzsche'nin felsefesinde her son bir başlangıcı, her ölüm bir doğumu müjdelemektedir. Nietzsche'nin de tragedyanın ölümünü duyurduktan sonra ortaya koyduğu müjde Übermensch'tir. Nietzsche trajik insanı tekrar trajik bir çağ yaşamak için tanıtır. Anahtar Kelimeler; Nietzsche, Tragedya, Tragedyanın Ölümü, Doğum, Ölüm, Trajik Çağ, Übermensch
Özet (Çeviri)
Notion of 'Tragedy's Death' has an important place in Nietzsche's philosophy. Nietzsche claims that the tragedy is dead and rekoning with a whole history of philosophy with this assessment. Notion of 'Tragedy's Death' covers the Nietzsche's work from top to bottom. Therefore, 'notion of tragedy' will lead us throughout our thesis as our main concept. The tragic thought of the tragic era that proved in Tragedy has a superior place of all the arts to Nietzsche. Ancient Greek culture has an important place for Nietzsche who entitles himself as the first tragic philosopher. Because they are the first discoverer of 'tragic'. The ancient Greeks who succeeded to say yes to it in spite of all pain and agony of life are promised hope for the modern world. Nietzsche sees the ancient Greek people superior to modern man in terms of discovering the tragic. Therefore we have tried to introduce ''What Ancient Greeks understands from 'Tragedy' '' while writing our thesis. Nietzsche argues that the tragedy died in three ways. For the first time tragedy dies because Socrates and this is its Euripides death. The second time died through the Christian morality. Third time comes true with Wagner's efforts who has been trusted too much by Nietzsche. As Nietzsche revealing the ways of death of Tragedy, he also gives hope to modern people to get rid of the quagmire in which they live. Because in Nietzsche's philosophy each end heralds a beginning and each death heralds a birth Übermensch is the good news that Nietzsche introduced after announcing the death of the tragedy. Nietzsche introduces tragic people to us, to live a tragic era back again. Key Words; Nietzsche, Tragedy, Tragedy's death, Birth, Death, Tragic Era, Übermensch