Nietzsche'nin Tragedyanın Doğuşu eserinde estetik yaşamın soykütüğü
Geneology of aesthetic life in nietzsche's Birth of Tragedy
- Tez No: 786589
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tez, Nietzsche'nin felsefesinin bütününe yayılan, yaşamın ancak estetik olarak haklı kılınabileceği savını, Tragedyanın Doğuşu başlıklı metninin soykütüğü aracılığıyla serimler. Varoluşumuzu estetik olarak haklı çıkaran trajik dünya görüşünden, mantıksal doğruların ışığında inşa edilen bilimsel dünya görüşüne doğru kültürel değişimin nasıl gerçekleştiği çalışmanın izleğini belirlemektedir. İyimserliğin ve kötümserliğin ötesinde Tragedyanın Doğuşu'nun soykütüğü, Apollon-Dionysos birlikteliğinden Sokrates-Dionysos karşıtlığına doğru değişen süreci gün ışığına çıkarırken düş-esrime ve mantıksal düşünce olmak üzere insan varoluşuna içkin olanakları sorgular. Bu bağlamda statis-ekstatis gerilimi olarak Apollon ve Dionysos birlikteliği, yaşamı ve varoluşumuzu aynı trajik kökende buluşturur. Buna karşılık yozlaşma ya da kültürel çöküş anlamı taşıyan değişimi, esrime ve düş/yanılsama olanaklarının adım adım baskılanmasının sonucu olarak değerlendirir. Çalışma yaratıcılığın ve yorumlamanın asla birbirinden ayrılamayacağı yanılsama-hakikat ilişkisini Apollon bağlamında görünür kılmaktadır. Çalışmanın temel savı Apollon ve yanılsama ilişkisinin Nietzsche'nin sonradan geliştirdiği amor fati, güç istenci, décadence, bengi dönüş gibi kavramlara göndermeli olarak soykütük yöntemin kurduğu bütünlükte anlaşılabileceğidir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the argument that pervades the whole of Nietzsche's philosophy that life can only be justified aesthetically, through the genealogy of his text, The Birth of Tragedy. Theme of the thesis is determined by how the cultural change takes place from the tragic worldview that justifies our existence aesthetically towards the scientific worldview that is constructed in the light of logical truths. Unearthing the changing process from the union of Apollon-Dionysos to the opposition of SocratesDionysos, the genealogy of The Birth of Tragedy questions the possibilities, such as dream-ecstasy and logical thought, inherent in human existence. In this context, the coexistence of Apollo and Dionysus as a static-ecstatis tension brings life and our existence together at the same tragic origin. On the other hand, he considers the change that results in corruption or cultural collapse as the result of the gradual suppression of the possibilities of ecstasy and dream/illusion. This study makes the illusion-truth relationship in which creativity and interpretation can never be separated from each other visible in the context of Apollo. The main argument of this thesis is that the relationship between Apollo and illusion can be understood in the unity established by the genealogy's method accompanied by the concepts developed later by Nietzsche, which are amor fati, will to power, decadence, eternal return.