Veri madenciliği teknikleri ile üniversite öğrencilerinin seçmeli ders eğilimlerine ilişkin veri desenlerinin belirlenmesi: Ekonometri bölümü öğrencileri üzerine bir uygulama
Determining of data patterns of elective course tendencies of university students with data mining techniques: An application on students of econometrics department
  1. Tez No: 441598
  2. Yazar: DİLAYLA BAYYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKSARAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde, gelişen teknoloji sayesinde kayıt altına alınan ve saklanan veri sayısı günden güne katlanarak artmaktadır. Bununla birlikte, 'bilginin çıkarımı' daha fazla önem kazanmaktadır. Veri madenciliği, büyük miktardaki veri içerisinden anlamlı bilginin elde edilmesini sağlayan bir süreçtir. Yapılan tez çalışmasında, veri madenciliği ile ilgili kavramlar, birliktelik kuralları ve Apriori Algoritması detaylı bir şekilde incelenmiş ve kapsamlı bir literatür araştırması yapılmıştır. Özellikle Market Sepet Analizi uygulamalarında kullanılan Apriori Algoritması farklı bir veri kümesi üzerine uygulanmıştır. Üniversite öğrencilerinin seçmeli ders eğilimlerine ilişkin veri deseni elde etmeye yönelik bir anket oluşturulmuştur. Elde edilen verilere öncelikle gerekli ön işlemler uygulanarak analiz için uygun hale getirilmiştir. Düzenlenen veriler ile farklı model varyasyonları geliştirilmiş ve birçok değişken için bağlantı analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the number of data to be recorded and stored is increasing day by day thanks to improving technology. At the same time,“information inference”is coming into prominence. Data mining is a process by which to obtain meaningful information in large amounts of data. In this thesis, concepts of data mining, association rules Apriori algorithm and examined in detail and a comprehensive literature search was conducted. In particular, when used in Apriori Algorithm Market Basket Analysis applications were applied on a different set of data. A survey aimed at obtaining data pattern for the elective courses trend of university students was formed. Primarily, the obtained data has become convenient for analysis applying the necessary preprocesses. Different model variations were developed with edited data and connection analysis was carried out for many variables.