Türkiye'de kaçak işgücü göçü yönetimi
Illegal labour migration management in Turkey
  1. Tez No: 441599
  2. Yazar: ŞEFAK ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ERDUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Göç, insanlık tarihi boyunca sıkıntıyı aşmak isteyen ve daha iyi yaşam arayışında olan bireylerin en cesur adım olmuştur. Genel anlamda yer değiştirme olarak tanımlanan göçün alt başlıklarından biri işgücü göçüdür. Sanayi toplumuna geçiş ile birlikte görünmeye başlamış, günümüze değin büyük değişimlerden geçerek gelmiştir. Günümüzde birçok nedenden dolayı işgücünün coğrafi hareketliliği hızlanmış, ulusal işgücü piyasalarında yabancı işgücünün görünürlüğü artmıştır. Bu açıdan uluslararası arenada daha fazla tartışılır hale gelmiştir. İşgücü göçü politikaları birçok kısıtlamayı barındırdığı için yasal göç olanaklarına ulaşamayan bireyleri yasadışı yollara itmiştir. 2000 yılına kadar Türkiye'de yabancı işgücü konusunda çağdaş düzenlemelere ilişkin politikaların izlendiği görülmemektedir. Bu tarihten sonra hayata geçirilen düzenlemelerde birçok kısıtlama yapılmış, bu durum hem işverenleri hem de yabancı işçileri yasadışı yollara sevk etmiştir. Türkiye'ye yönelen kaçak işgücü göçünde, ülkenin jeopolitik konumu, güney ve doğusunda bulunan komşu ülkelerdeki kargaşa, komşu ve yakın ülkelere nazaran daha iyi ekonomik şartlar sunması, tarihsel ve kültürel bağlar, uygulanan esnek vize rejimi, kayıtdışı ekonomi ve istihdamın yaygınlığı gibi nedenler öne çıkmaktadır. Öne çıkan bu nedenler yakın gelecekte değişmeyecektir. Bu nedenle, kaçak işgücü yönetiminin daha da önem kazanacağı açıktır. Türkiye'de kaçak işgücü göçmenleri, niteliksiz emek yoğun işlerde ve ağır çalışma koşulları altında çalışmaktadır. Düşük ücret almaktadırlar. Bu olumsuz çalışma koşulları nedeniyle, kaçak işgücü göçü yönetimi hem ülkeler hem de yabancı kaçak işçi hakları açısından önemli bir sorundur. Çözümü için göç politikasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Migration has been the bravest step of people looking for a better life and seeking for overcoming the obstacles throughout the history of humanity. One of the subheads of migration that is defined as a replacement in general terms is labor migration. It has been started to be seen with the transition of industrial society and has changed dramatically till today. In the present day, geographical mobility of labor has accelerated because of many reasons and visibility of foreign labor has increased in the national labor markets. From this point, it has been argued more and more at the international area. Because labor migration policy includes many restrictions, people who cannot reach legal migration opportunities have been pushed to the illegal ways. Till the year 2000, in Turkey, policies related to modern arrangements about foreign labor migration were carried out, after this date, many restrictions were imposed on many arrangements and because of this, it pushed both employers and foreign employees to illegal ways. Illegal labor migration is heading towards to Turkey because of geopolitical position of Turkey, better economic conditions compared to nearby countries, disputes in the neighboring countries, historical and cultural ties, flexible visa regime, informal economy, employment ranks. These motives will not change in near future. Because of this, it is clear that administration of illegal labor migration will gain importance. In Turkey, illegal labor migrants are working on the jobs which are demanding labor power and they are working under poor conditions. Furthermore, they are gaining lower wages. Because of this working conditions, administration of illegal labor migration is very important problem for both countries and illegal migrant rights. There needs a migration policy to solve this problem.