Şiddet gören kadınlarda hedoni kapasitesi ve cinsel işlevle ilişkisi
The hedonia capacity and relationship with sexual functioning among women exposed to violence
- Tez No: 441614
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN KESEBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırmanın amacı 18-60 yaş arası şiddet gören kadınlarda hedoni kapasitisinin belirlenmesi ve cinsel işlevle ilişkisinin ortaya koyulmasıdır. Araştırma kapsamında şiddet gören 41 kadından oluş deney ve yine 41 katılımcıdan oluşan şiddet görmeyen kontrol grubuna Snaith-Hamilton Hoşnutluk Ölçeği ve Arizona Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre aile içi şiddete maruz kalan kadınların hedoni puanları kontrol grubundan düşük, cinsel işlev puanları ise yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte, deney grubunda yaş ile cinsel işlev puanı arasında doğrusal ve güçlü bir ilişki bulunurken, hedoni kapasitesi ile herhangi anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Kontrol grubunda ise yaş ile hedoni ve cinsel işlev puanları arasında ters yönlü ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study in women who are between 18-60 years of violence is put forward for the determination of functional capability of the hedon and sexual relations. Within this research consisted of 41 women who suffered violence and try again 41 participants from the control group of blind violence Snaith-Hamilton Scale and Arizona Satisfaction Scale was applied. According to the research findings of domestic violence hedon low points the rest of the women from the control group sexual function scores were high. However, linear and found a strong correlation between age and sexual function scores in the experimental group, with the capacity hedon not detected any significant relationship. In the control group, and sexual function scores between the ages hedon inverse relationship has been determined.