Genç yetişkinlerde anne baba tutumu, anksiyete ve benlik saygısı ilişkisi
The relationship between parenting style, anxiety and self-esteem among young adults
- Tez No: 441615
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Anne baba tutumu, bir çocuğun gelişimindeki her unsur için son derece önem taşımaktadır. Anne baba tutumu, çocukların sağlıklı bireyler olabilmesi ve çocukluktan yetişkin oluncaya kadar devam eden süreç içerisinde her zaman etkili olmaktadır. Genç yetişkinler olarak isimlendirilen dönemde de anne baba tutumu önemli bir yere sahiptir. Bireylerin bu dönemde anne baba tutumuna bağlı olarak anksiyete düzeyleri ve benlik saygıları arasındaki ilişki çalışma içerisinde incelenmiştir. Çalışma 157 (80 kadın, 77 erkek) katılımcıdan oluşan örneklem grubu ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara anket formları hem internet aracılığı ile hem de elden olarak ulaştırılmış ve cevaplamaları istenmiştir. Anket formları; Kişisel Bilgi Formu, Ana-Baba Tutumları Ölçeği, Beck Anksiyete Envanteri ve Coopersmith Özsaygı Envanterinden oluşmaktadır. Çalışma verilerinin analizi için SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Öçeklerin güvenilirliğini ölçmek için Cronbach Alpha kullanılmıştır. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında man whitney-u testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında kruskall whallis testi kullanılmıştır. Kruskall whallis testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı olarak man whitney-u testi testi kullanılmıştır Ölçeklerin güvenilirlik katsayıları Beck Anksiyete Ölçeği 0,87, Anne Baba Tutum Ölçeği 0,81, Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği 0,79 cronbachs alpha katsayısına ve yüksek güvenilirliğe sahip olduğu gözlenmiştir. Bulgular incelendiğinde, genç yetişkinlerde anne baba tutumuna bağlı olarak anksiyete ve benlik saygısı arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.(p>0.05) Anksiyete ve benlik saygısı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. (p=0,010
Özet (Çeviri)
Parents attitude is extremely important for each element in a child's development. Parents attitude is affected on the children for becoming healthy individuals and in the ongoing process from childhood to adulthood all the time.In the period known as young adults, in the attitude of parents has an important place. Individuals in the study were examined the relationship between anxiety and self-esteem, depending on the attitude of parents in this period. The study, 157 (80 women, 77 men) with a sample group of participants was conducted. Participants were asked to answer form and survey as both has been delivered by hand and via the internet. Survey forms consist of Personal information form, The parents ' attitudes Scale, Beck Anxiety Inventory and Coopersmith Self-Esteem Inventory. SPSS 21.0 statistical package program was used for analysis of the study data. To measure the reliability of scales, cronbach's Alpha was used. The comparison of quantitative data between two independent groups on continuous man-Whitney-u test for the comparison of quantitative data between more than two continuous independent groups kruskal-Wallis test was used. Kruskal-Wallis tests to determine differences as complementary after man-Whitney-u test were used. The reliability coefficients of the scales scale Beck anxiety 0,87 parents 0,81 attitude scale, the coopersmith self-esteem scale has high reliability and it has been observed that cronbach's Alpha coefficient was 0,79's The findings examined,There was not statistically significant relationship between depending on the attitude of the parents of young adults, anxiety and self-esteem.(p>0.05) There was a significant relationship between anxiety and self esteem. (p=0,010