Psikolojik danışmanlık merkezine başvuran kişilerde çocukluk çağı travmaları, bağlanma stilleri ve öfke ve öfkeyi ifade etme biçimlerinin incelenmesi
The research of the childhood trauma, attachment style, anger and expression style of anger of patient who consult to the psychological counseling center
- Tez No: 441616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, psikolojik danışmanlık merkezine başvuran bireylerde Çocukluk çağı travması, Öfke ifade tarzı ve Yetişkin bağlanma stilleri arasındaki ilişkiyi hem genel olarak hem cinsiyet farklılıkları açısından incelemektir. Araştırmanın örneklemi İstanbul'da yaşayan ve psikolojik destek alan 100 bireyden (50 kadın, 50 erkek) oluşmuştur. Araştırma kapsamında elde edilen veriler Sosyal Bilimler İstatistik Paket Programı (SPSS) ile analiz edilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Onam Formu, Sosyo-demografik form, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Sürekli öfke ve Öfke İfade Tarzı ölçeği kullanılmıştır. Duygusal ihmal ile kontrol altına alınmış öfke arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Duygusal ihmal ile dışavurulan öfke, cinsel istismar ile kaçınma, sürekli öfke ile kaçınma, sürekli öfke ile kaygı boyutu, durumluluk öfke ile kaçınma, içte tutulan öfke ile kaçınma ve kaygı arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Duygusal ihmal, cinsel istismar, dışavurulan öfke kadın ve erkek açısından karşılaştırıldığında kadınların puan ortalamalarının erkeklerden daha düşük olduğu bulunmuştur. Kadınlarda kontrol altına alınmış öfke ile duygusal istismar, sürekli öfke ile cinsel istismar, durumluluk öfke ile cinsel istismar, dışa vurulan öfke ile cinsel istismar, içte tutulan öfke ile duygusal istismar ve cinsel istismar, kaçınma davranışı ile duygusal istismar arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kadınlarda kaçınma davranışı ile cinsel istismar, kaçınma davranışı ile durumluluk öfke, kaçınma davranışı ile içte tutulan öfke, kaygı davranışı ile içte tutulan öfke arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Erkeklerde kaygı davranışı ile dışa vurulan öfke arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is that to analyze the relation between childhood trauma, the expression style of anger and adult attachment style and gender differences between them. The sample of the research contained 100 married people (50 female, 50 male) who were located in İstanbul and applied to psychological consulting centers. The SPSS version 18.0 was used to analyze for the data on this research. Consent Form, Socio-demographic Form, Experiences in Close Relationships Inventory-II (YİYE II) , State Trait Anger Expression Inventory (STAXI-2), Childhood Trauma Questıonnaire (CTQ-28) have been used in order to collect the data in this study. As a result of the study, it has been found that there is a positive relation between emotional neglect domain of childhood traumas and controlled anger. There is a positive relations between emotional neglect and anger/out; whereas there is a negative relations between sexual abuse and avoidance, trait anger and avoidance, trait anger and anxiety, state anger and avoidance; anger/in and avoidance and anxiety. There is also statistically significant associations between controlled anger and emotional abuse, trait anger and sexual abuse, state anger and sexual abuse, anger/out and sexual abuse, anger/in and emotional abuse, sexual abuse, avoidance and emotional abuse in female participants than male participants. It founds that emotional neglect, sexual abuse and anger/out were higher score avarages in females' test scores in the study when compare female's test scores with male's scores. In Addition to this, there is a negative relations between avoidance and sexual abuse; avoidance and state anger;avoidance and anger/in; and anxiety and anger/in in women participants and there is a negative realation between anxiety and anger/out in male participants.