Üsküdar Meslek Yüksekokulu öğrencilerinde depresif belirtilerin sıklığı
Depresive prevalance in the students of Üsküdar University vocational school
- Tez No: 441652
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER EVRENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Depresyon, en sık görülen psikolojik, sosyal ve akademik işlevsellik alanlarında ciddi düzeyde bozulmalara yolaçan ve gelişim dönemlerinin getirmiş olduğu sorunların aşılmasını engelleyen ruhsal bozukluklardan birisidir. Epidemiyolojik çalışmalarda ergenlerde depresyon yaygınlığı % 9.4 olduğu, yaşam boyu yaygınlığın ise yetişkinlerde ki oranlarla benzer şekilde % 15 -20 arasında değiştiği bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı Üsküdar Üniversitesinde, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Çocuk elişimi ve Sosyal Hizmet bölümlerinde eğitim gören katılımcıların depresif belirti düzeyleri ve depresif belirti düzeylere etki eden değişkenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 2015-2016 döneminde bu bölümlerde eğitim gören toplam 230 öğrenciye anket çalışması uygulanmıştır. Uygulanan anketlerin geçerlilik ve güvenirliliği Beck Depresyon ile SCL-90 ölçekleri kullanılarak ilk önce Alpha analizi ardından Faktör Analizi yapılmıştır. Çalışmalar sırasında 14 adet anketin geçersiz olduğu tespit edilip çalışmadan çıkartılmıştır. Bu sonuçlara göre 216 adet geçerli anket ile çalışma bulguları ortaya konmuştur. Çıkan sonuçlar Bağımsız ikili Gruplar İçin t Testi ve 3 ve üstü grupları için varyans analizine tabi tutulmuştur Sonuçlara göre, genelde depresif belirtilerin az olduğu görülmekle beraber bazı gruplarda istatistiksel farklılıklar gözlemlenmiştir. Bunlar; Beck depresyon ölçeği ve psikolojik tarama listesi arasında doğru orantılı ve güçlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir(r=0,868,p
Özet (Çeviri)
Depression is one of themajorspiritualproblem thataffecttheovercomeabilityagainsttheproblemswhichoccurduringthedevelopment and causesserioustroublestothepsychological, socialandacademicdisruptions. Epidemiologicstudies Show thattheprevalance of depression9.4% in adolescents, andthisratio is known as similar as in adultsca. 15-20% Inthisstudy Itwasaimedtodeterminebothdeppresivesymptomlevels and thevariationswhicheffectthesesymptomlevels in theadminstration in healthinstitutions, childdevelopmentandsocialworkersstudent of UskudarUniversity. Forthis, totally 230 studentswereapplied a questionnaire in 2015-2016 educationperiod. Boththevalidity and reliability of thequestionnairetestswasdeterminedbyusingbothbeckdepression and SCL-90 measurements in ordertoperformboth Alpha and factoranalyses. Aftertheseanalyses 14 questionnaireswerefoundto be invalid and therefore 216 of themwereusedtoobtainthe data forthisstudy. Thedataobtainedwerethensubjectedtostatisticalanalyses. Intheseanalyses t Test wasemployedforduo and varianceanalysesfor trio ormoregroupcomparisons. Obtainedresultsshowedthatthedepressivesymptomswereveryslight. However, therewasstatisticaldifference in somegroupslike in thosewho had highdepressionlevels