Yetişkinlerin yeme tutumları, otomatik düşünceleri, ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaları ve fonksiyonel olmayan tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between eating habits, automatic thoughts, cognitive distortions associated with interpersonal relationships and dysfunctional attitudes among a sample of adults
- Tez No: 441671
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL SELCEN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma toplum temelli bir yetişkin örnekleminde yeme tutumları, otomatik düşünceleri, ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaları ve fonksiyonel olmayan tutumlarının birbiriyle ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Web temelli anket çalışması ile yürütülmüş araştırmaya Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde yaşayan 492 yetişkin birey katılım göstermiştir. Katılımcıların yeme tutumlarına yönelik düşüncelerini öğrenmek için Yeme Tutum Testi (YTT), Otomatik Düşünceler Ölçeği (ODÖ), İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği ve Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği (FOTÖ) uygulanmıştır. Ayrıca katılımcıların yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik özelliklerini öğrenmek için araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, yetişkinlerin yeme tutumları ve fonksiyonel olmayan tutumları arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Otomatik düşünceler ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar değişkenlerinin yeme tutumları üzerinde bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Regresyon analizine dahil edilen değişkenler arasında fonksiyonel olmayan tutumların yeme tutumlarını belirlediği bulunmuştur. Fonksiyonel olmayan tutumlar, yeme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkileyebilir. Fonksiyonel olmayan tutumların işlevsel tutumlar ile değiştirilmesi, yeme tutumuyla ilgili olumlu değişikliklerin olmasına yardım edebilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the relationship between automatic thoughts eating habits, cognitive distortions about relationships and dysfunctional attitudes of a community based sample of adults. 492 adults from different cities in Turkey participated this web-based survey. Eating Attitudes Survey (EAS), Automatic Thoughts Survey (ATS), Cognitive Distortions about Relationships and Dysfunctional Attitudes Survey (DAS) were used for the assessment. Sociodemographic information was obtained by the Personal Information Form developed by the researcher. Eating habits were positively correlated with dysfunctional attitudes. Automatic thoughts and cognitive distortions were found to have no significant effect on eating habits. Among the factors in regression analysis, only dysfunctional attitudes predicted eating habits. Dysfunctional attitudes, may negatively affect eating habits. Replacing dysfunctional attitudes with functional ones can help improving behavior associated with eating habits.