Nutrisyon, malnutrisyon ve nutrisyon desteği teknikleri
Nutrition, malnutrition and malnutrisyonun had results
- Tez No: 441672
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Nutrisyon ve malnutrisyon kavramları heterotraf bir organizma olan insan türü için yaşamsal öneme sahiptir. İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri ve sağlık durumlarını koruyabilmeleri hususunda nutrisyon önemli bir faktördür. çalışmanın birinci bölümünde nutrisyon uygulamalarına gereksinim oluşturan bir faktör olarak malnutrisyon kavramı incelemiştir. çalışmanın ikinci bölümünde nutrisyon kavramı nutrisyonel uygulamalar bazında incelenmiş ve enteral ve parenteral nutrisyon uygulamaları irdelenmiştir. Nutrisyon konulu tez ve kaynakların sınırlı sayıda olduğu ülkemizde konuya bir katkı sağlamak hedeflenmiştir
Özet (Çeviri)
Undernutrition and malnutrition concepts are vital for the human species is a heterotrophic organisms. It can continue to protect their issues in people's lives and health is an important factor feeding. The concept of malnutrition as a factor in forming the nutritional requirements of the application in the first part of this study. The concept of nutrition in the second part of the study were examined on the basis of nutritional practices and enteral and parenteral nutrition practices are discussed. Nutritional thesis that our country and the limited number of resources aimed to provide a contribution to the subject.