Could Zimbardo's time perspective explain young adults' eating attitudes together with depression and childhood trauma?
Zimbardo'nun zaman perspektifi genç yetişkinlerin yeme tutumlarını depresyon ve çocukluk çağı travmaları ile birlikte açıklayabilir mi?
- Tez No: 728044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA MORTAN SEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Zimbardo'nun zaman perspektifi teorisinin klinik alanda nasıl uygulanabileceğine dair büyüyen bir literatür var. Literatürde yeme tutumları ile zaman perspektifi arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmalar eksiktir. Bu çalışmanın ilk amacı, dengeli zaman perspektifi ile yeme tutumları arasındaki ilişkiyi anlamaktı. Temel amaç, Türkiye'deki genç yetişkinlerin yeme tutumlarındaki değişimin ne kadarının zaman perspektifi, depresyon ve çocukluk çağı travması ile açıklanabileceğini anlamaktı. Hipotezi test etmek için, Zimbardo'nun Zaman Perspektif Envanteri (ZTPI), Depresyon ve Anksiyete Belirtileri Envanterinin Genişletilmiş Versiyonunun Genel Depresyon Ölçeği-II (IDAS-II GD), Çocukluk Çağı Ruhsal Travmalar Ölçeği (CTQ) ve Yeme Tutumları Testi-26 (EAT-26) kullanıldı. Çalışmaya 18-35 yaş arası (O = 25.75, SS = 4.38) 475 genç yetişkin (407 kadın, 67 erkek, 1 diğer) katıldı. Sonuçlar, genç yetişkinler için dengeli zaman perspektifinden sapma arttıkça, yeme tutumlarında bozulmanın arttığını göstermiştir. Ayrıca yeme tutumları, dengeli zaman perspektifinden ve depresyondan sapma ile açıklanabildiği, ancak çocukluk çağı ruhsal travma ile açıklanamadığı bulunmuştur. Daha ileri analizler, beden kütle indeksi, olumsuz geçmiş zaman perspektifi ve depresyonu içeren modelin genç yetişkin kadınlar için yeme tutumlarındaki varyansının % 22'sini açıkladığını gösterdi. Bu çalışmanın bulguları literatür için nispeten yenidir, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Çalışmanın sonuçları genellenirken, modelin kadın katılımcılar için anlamlı bulunduğu ve pandemi etkileri gibi sınırlılıklar dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
There is a growing literature on how Zimbardo's time perspective theory could be implemented in clinical area. Literature is lacking on the relationship between eating attitudes and time perspective. The first aim of this study was to understand the relationship between balanced time perspective and eating attitudes. The main purpose was to understand how much variability in eating attitudes of young adults in Turkey could be explained with time perspective, depression and childhood trauma. To test the hypothesis, Zimbardo's Time Perspective Inventory (ZTPI), General Depression Scale of the Expanded Version of the Inventory of Depression and Anxiety Symptoms-II (GD of IDAS-II), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) and Eating Attitudes Test-26 (EAT-26) were employed. 475 young adults (407 women, 67 men, 1 other) aged 18 to 35 (M = 25.75, SD = 4.38) participated in the study. The results showed that for young adults as deviation from balanced time perspective increased, disordered eating attitudes increased as well. Moreover, it was found that eating attitudes could be explained with deviation from balanced time perspective and depression, but not with childhood trauma. Further analysis showed that for young adult women, the model with BMI, past negative time perspective and depression, explained 22% of variance of eating attitudes. The findings of this study are relatively new to the literature, needs further research. The generalization of these findings should be made cautiously considering the model was only meaningful for women participants and the influence of Covid-19 pandemics.