Hasta ve sağlık personeli iletişimi
Communication between pati̇ent and health staff
- Tez No: 441673
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, İşletme, Health Care Management, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Son yıllarda sağlık sektöründe başlayan“Sürekli Kalite İyileştirme Arayışı”sağlık sektöründe kaliteyi yükseltmiştir. Bunun sebebi, rekabetin çoğalması, insanların gelirlerinin yükselmesi, sağlık çalışanlarının tecrübelerinin ve eğitimlerinin artması, hastaların bilinçlenmesi, sağlık sigortacılığının gelişmesi gibi etkenlerdir. Sağlık hizmet kalitesi ve sağlık çalışanlarının ve hastaların tatmininin ölçülmesi de yıllardır yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Hasta ve Sağlık Personeli İletişimi incelenerek tatminlerinin ölçülmesine olan bu ilgi Türkiye'de de artmıştır. Çalışmada Tarihçi Metot ve Alan Araştırması metotlarından, kaynak taraması ve anket tekniklerinden yararlanıldı. Sağlık hizmetlerinde insan hayatının söz konusu olması, bu sektörü diğer sektörlerden ayırmaktadır. İletişim sorunlarının yaşanmasına daha baştan zemin oluşturmaktadır. Hasta/yakınlarının stresli, gergin umutsuz ve kaygılı olmaları, aynı zamanda sağlık personelinin iş yükünün fazla olması, hasta sayısının çok olması ve hata yapmanın insan hayatına mal olma ihtimalinin yarattığı stres, iletişimi olumsuz etkilemekte ve çeşitli iletişim problemlerine yol açmaktadır. Çalışma şartlarının düzeltilmesi, iş yoğunluğunun azaltılması, karşılıklı empati, saygı ve sabırla, iletişim problemleri büyük ölçüde azaltılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Seeking to increase the level of the quality in the health sector has also improved the quality of the sector as well, within in the last years. The reason for this could be, competition in the sector, raising in the econimical income of the society, rising the level of education among sector's employees as well as their experience, improving situational awarness of the patient and finally high development of insurance agents. Getting to know the grade of the satisfacition on health service qualitiy patients and health sector employers have been evaluated for the last years. The communication between patients and health sector personnel which shows the tendecy to measure the satisfaction, has been deepened in Turkey. In this study, some of the tecnics ar practiced on like: Source scanning, historical experience following methods area research, poll as a statistical study. Health sector is fore sure difference than others because it addresses the human life. On the other hand, the health sector has inherent risks leading some problems even in the beginning. Being stressful, anxious, tense, desperate as a patient, on the country, as a health sector staff, having high workload and number of patients, the stress caused by the probability to make mistakes costing the loss of human lifes are all affecting badly the communication between related groups. Those communication problems could mainly be reduced by improving working conditions, lessing the workload, empathy, mutual respect and patience.