Group eye tracking
Grup göz takibi
- Tez No: 441761
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sosyal etkileşim, büyük ölçüde göz hareketlerinin içerdiği bilgiye dayanır. Buna rağmen, günümüzde yapılan göz hareketi araştırmalarının çoğu deneklerin tek başına ve ayrı odalarda göz verisinin toplanması ile yapılmaktadır. Bu deneyler, insan gözünün optik sistemini, gözün sıçrama davranışlarını ve belirli koşullar altında gözün nasıl duraksadığını araştırmamıza olanak sağlamaktadır. Ama bu tür deneyler gözün sosyal etkileşimdeki yerini analiz etmemizde yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada, sosyal iletişimde gözün rolünü inceleyebilmek adına, bir ortam tasarlayıp geliştirdik. Geliştirdiğimiz ortam kısaca GET (Group Eye Tracking) ortamı, gözün grup içerisindeki davranışını modellemeyi amaçlamaktadır. GET ortamının yazılım altyapısı, istemci makineler arasında kurulan ağ altyapısı ve deney esnasında grup içerisindeki istemcilerin veri aktarımın modellenmesi üzerinedir. Bu tezde, grup göz verisinin ölçülmesi amacı ile tasarlanan uyaran ve grup koşullarının detayları anlatılacak, toplanan grup göz hareketi verisinin analiz sonuçları raporlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Social interaction relies on information obtained from the eyes to a large extent. However, most of the current eye movement research apply experiments where participants are recorded individually in separate rooms. Those experiments help explaining and model human visual system, individual saccade behavior and fixations under certain conditions. But they lack of explaining the social role of the eye movements. In this study, we design and develop a tool for analyzing the role of eye movements in social communication. In order to measure the role of eye movements in social cognition, we have developed a system called“Group Eye Tracking (GET)”. The software infrastructure of the GET is related to the network infrastructure of client machines, data communication among group members and data collection during the experiment. In this thesis, we describe the details about creating stimuli and designing group conditions running on the software infrastructure and report the analysis of group eye movement data.