A comparative study on automated Android application testing tools
Android uygulamaları test otomasyon araçları üzerine karşılaştırmalı çalışma
  1. Tez No: 441777
  2. Yazar: GÜLÇİN HÖKELEKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU BETİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde mobil cihazların yaygınlaşmasıyla mobil uygulama geliştirme önemli ölçüde popüler hale gelmiştir. Bu popülarite mobil uygulama testlerinin önemini arttırmaktadır. Mobil cihazların ayırt edici özellikleri, test otomasyonunun önemini arttırmaktadır. Bu nedenle, mobil uygulama test otomasyon araçlarının sayısı artmaktadır. Her bir araç, bazı avantajlara ve kısıtlara sahiptir. Bu çalışmanın amacı, en popüler mobil test araçlarını karşılaştırmaktır. Android'in pazardaki yaygınlığından dolayı Android test araçları seçilmiştir. Çalışmamızın amacına ulaşabilmek için ilk olarak test araçlarını karşılaştırırken kullanacağımız kriterleri belirledik. Sonra, en yaygın olarak kullanılan Android test otomasyon araçlarını seçtik. Daha sonra, seçtiğimiz araçları analiz ettik ve belirlemiş olduğumuz kriterlere göre karşılaştırdık. Bu karşılaştırmayı yapmak için dokümanlar üzerinde detaylı bir araştırma yaptık ve seçmiş olduğumuz her bir araç ile aynı test senaryolarını yazdığımız bir örnek olay incelemesi yaptık.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as mobile devices have become widespread, mobile application development has become an area which is considerably popular. This popularity increases the importance of mobile application testing. Distinguishing properties of mobile devices increase the importance of test automation. Thus, the number of mobile test automation tools is growing. Each tool has some advantages and limitations. The aim of this study is to compare the most popular mobile testing tools. We choose Android testing tools because of Android's prevalence in the market. To achieve this aim of the study, firstly we have identified the criteria that will be used for comparison of the testing tools. Then, we have selected three most commonly used Android test automation tools. Afterwards, we have analyzed and compared the selected tools in terms of the criteria identified before. In order to make this comparison we have made a detailed research on tutorials and conducted a case study in which we have written and run same test cases by using each of the selected tools.