Development of a mobile health acceptance model: An empirical investigation on physicians
Mobil sağlık benimseme modeli geliştirme: Doktorlar üzerine amprik bir inceleme
- Tez No: 441781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmada doktorların mobil sağlık (mSağlık) uygulamalarını kullanımına yönelik davranışlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu davranışları etkileyen faktörleri anlamak için sistematik bir yöntem izlenmiştir. İlk aşamada, literatür taraması yapılmıştır ve eSağlık ve mSağlık alanında çalışmalar tespit edilmiştir. Literatür taraması, sağlık bilgi sistemlerinin sağlık çalışanları tarafından benimsenmesine yönelik araştırmalar erişmede yardımcı olmuştur. Taramadan sonra davranış teorileri benimsenerek bir konsept model oluşturulmuştur. Modelin testi ikili metot (kantitatif ve kalitatif metotlar) kullanılarak yapılmıştır. Kantitatif aşamada anket yöntemi ile ve kalitatif aşamada odak grup görüşmeleri ile veri toplanmıştır. İçerik analizi, alıntı ve kodlama yöntemleriyle odak grup görüşmeleri analiz edilmiştir. Güvenirlik testi, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modeli ile kantitatif veri analiz edilmiştir. Pilot uygulamalar, güvenirlik, bütünlük ve çalışmada kullanılan soruların içeriğini değerlendirmek için yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları doktorların mSağlık kullanımına yönelik etkili ve etkili olmayan faktörleri açığa çıkarmıştır. Sonuçlar iki kategoride incelenmiştir (mSağlık kullanan doktorlar ve kullanmayan doktorlar). Modelde yer alan faktörlerin ilişkileri kalitatif bilgilerle desteklenmiştir. Çalışmada, kullanıma yönelik niyetin PE ve PI faktörleri (kullanıcılar için) ve EE ve TT faktörleri (kullanmayanlar için) tarafından etkilendiği gözlemlenmiştir. Çalışma bulgularının, sağlık çalışanlarının mobil sağlık uygulamalarını kullanıma yönelik etken faktörlerin belirlenmesi adına değerli bilgiler sunması beklenmektedir. Çalışma çıktıları sağlık enformatiği literatürüne katkıda bulunacağı gibi yöneticilere yol gösterici ve sistem geliştiricilere mobil sağlık uygulamalarında kullanıcı ihtiyaçlarını anlamak adına bir kılavuz sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate physicians' intentions towards using mobile health (mHealth) applications. In order to understand and to reveal the influencing factors, a systematic method was followed. At the first phase, a literature research was conducted to identify studies in eHealth and mHealth domains. Literature research helped to reach to the studies about adoption and acceptance of health information systems by healthcare providers, employing behavioral acceptance theories. Following that, the conceptual model was developed using behavioral theories. Testing of the model completed by using explanatory sequential mixed method. Quantitative stage included a structured survey (questionnaire), and it was followed by a qualitative stage was completed by focus group interviews. Reliability test, confirmatory factor analysis and structural equation modeling were used in the analysis of quantitative data. Contextual analysis, memoing and coding methods were used to analyze focus group interviews. Pilot studies were conducted in order to assess the reliability, integrity and context of the questionnaire of quantitative stage, and to assess understandability of the questions of qualitative stage. The results of the study revealed the significant and non-significant influences on mHealth use by the physicians. The results were evaluated in two categories (user physicians and non-user physicians). The relations of factors in the model were supported with the qualitative insight. It was found that behavioral intention was influenced by PE and PI for users, and EE and TT for non-user physicians. The findings of the study expected present valuable insight about factors affecting healthcare providers' use of mobile health applications. The implications of the study would contribute to the health informatics literature, as well as to assist managers and the system developers of mobile health applications in order to understand user needs and to develop effective systems.