An emprical examination for collaborative nature of business process modeling
İş süreci modellemenin işbirlikçi doğası üzerine bir ampirik inceleme
- Tez No: 441782
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT PERİT ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılarak, bilgisayar destekli işbirlikli iş süreci modelleme bağlamında iş birliğiyle çalışan grup üyelerinin etkileşim kalitesine etki eden faktörler incelenmiştir. İlk olarak, teorik altyapılar ve ikili göz izleme deneyi sonucunda elde edilen log dosyalarının nitel analizi göz önünde buludurularak etkileşim kalitesine etki eden faktörler belirlenmiştir. Bunun üzerine, bir değerlendirme şeması oluşturularak grupların etkileşim kalitesi değerlendirilmiştir. Belirlenen kalite faktörleri ve teorik boyutlar arasındaki ilişkileri ortaya koyan bir araştırma modeli sunulmuştur. Ayrıca, ikili göz izleme verisi ile cross-reccurence analizi gerçekleştirilerek ortak dikkatin göstergesi olarak süreç modelleyicilerin göz izi koordinasyonları incelenmiştir. Daha sonra, ortak dikkatin teorik boyutlar ve kalite faktörleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu sonuçlara göre, ortak dikkatin farkındalık ve motivasyonu önemli derecede etkilediği gözlenmiştir. Ayrıca ortak dikkatin, karşılıklı anlayışın sürdürülmesi, modelleme sürecinin yapılanması ve bilgi değişimi kalite faktörleriyle pozitif bir ilişkisi vardır. Son olarak, işbirliğiyle üretilen işsüreci modellerinin kalitesi işbirliğiyle çalışan grubun başarı ölçütü olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, süreç modellerinin kalitesi ile etkileşim kalite faktörleri arasında önemli ilişkilerin olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, ana bulgularımız, ortak dikkatin grup ürün kalitesine önemli derecede katkı sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, factors that contribute to interaction quality of collaborative group members in a computer-supported collaborative business process modeling context were investigated with qualitative and quantitative methods. Initially, interaction quality factors were identified based on a review of related theoretical frameworks and qualitative analysis of log files from a dual eye-tracking experiment. A rating scheme was then developed to assess the quality of group interactions. A research model, that reveals and validates the relationships between the identified quality factors and the theoretical dimensions, was proposed. In addition to this, a cross-recurrence analysis was conducted on the dual-eye tracking data to identify the degree of gaze coordination among process modelers as an indicator of joint attention. We then evaluated the effect of joint attention over theoretical dimensions and quality factors. According to the results, the degree of joint attention significantly affects awareness and motivation. Moreover, joint attention has a positive relationship with quality factors such as sustaining mutual understanding, structuring the modeling process and knowledge exchange. Finally, the quality of collaboratively produced business process models were evaluated as a success measure of collaborative group members. Results showed that there are significant relationships between the quality of process models and interaction quality factors. Furthermore, our main findings suggest that joint attention significantly contributes to the overall quality of the final group product.