Geleneksel kemaliye evlerinin ahşap kapı ve pencerelerinin incelenmesi
The examination of wooden doors and windows of traditional kemali̇ye houses
- Tez No: 441835
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, geleneksel Kemaliye evlerinde kullanılan ahşap kapı ve pencerelerin malzemeleri, boyutları, yapım teknikleri, yardımcı metal öğeleri, süsleme özellikleriyle beraber pencere ve kapıların korunma durumları ve üst yüzey gereçlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan literatür taramasında Kemaliye evlerinin ahşap kapı ve pencerelerinin detaylı olarak incelendiği çalışmalara rastlanmamıştır. Bu maksatla yapılan çalışmada, Kemaliye'de bulunan tescilli evlerden ulaşılabilen 89 tanesinin bahçe kapıları, giriş ve oda kapıları ile oda pencerelerinin karakteristik özellikleri hazırlanan envanter form üzerine işaretlenmiş ve fotoğrafları çekilerek tasnifi yapılmıştır. Sonuçta, bazı geleneksel Kemaliye evlerinin kapı ve pencerelerinin değiştirildiği, değiştirilmeyen evlerdeki orijinal kapı ve pencerelerin korunmasına karşın, üst yüzey işlemlerinin yenilenmesi gerektiği gözlemlenmiştir. Değiştirilen bu kapı ve pencerelerinde aslına uygun olarak yapılmadığı, bunların orijinaline uygun olarak yenilenmesinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır. İncelenen tüm kapı çeşitlerinde çakma tekniğinin kullanıldığı, kapılarda tokmak, pencerelerde yardımcı metal öğelerin kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, materials in the wooden doors and windows, dimensions, techniques, contributory metal items, decoration, preservation status, and upper-surface tools that were utilized in Kemaliye houses were investi gated. The literature review has not revealed any detailed study examining the wooden doors and windows in Kemaliye houses. Characteristics of the garden, entrance, room doors and room windows among the officially registered 89 Kemaliye houses were marked on the inventory form and classified by photographs. The results showed that the doors and the windows of some of Kemaliye houses were replaced and the original doors and windows of the other traditional Kemaliye houses were preserved even though the upper-surface operations needed to be renewed. It was concluded that the replaced doors and the windows were not made based on the originals and they need to be renewed in accordance with their original format. The results also showed that a nailing technique was used in all doors, all doors had a door-knocker, and assistive metal items were used in all windows.