Adrenalin tayini için yeni bir biyosensör hazırlanması
A new laccase-based biosensor for adrenaline determination
  1. Tez No: 441840
  2. Yazar: SELMA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, adrenalin tayini için yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Bu amaçla platin elektrot yüzeyi pirolun polivinilsülfonat varlığında elektrokimyasal polimerleşme ile kaplandı. Ardından lakkaz enzimi gluteraldehit ile çapraz bağlanarak polimer kaplı platin yüzeye immobilize edildi. Adrenalin tayini, enzimatik reaksiyon sonucu ortaya çıkan epinefrinekinonun -0,220' da indirgenmesine dayanarak yapıldı. Hazırlanan biyosensörün adrenalin tayini için iki doğrusal çalışma aralığı belirlendi. Biyosensör cevabına pH'nın ve sıcaklığın etkisi araştırıldı. Biyosensörün tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü tayin edildi ve sentetik numunedeki performansı incelendi.
Özet (Çeviri)
In this paper, a novel amperometric epinephrine (adrenaline) biosensor with immobilization of laccase on polypyrrole–polyvinylsulphonate (PPy-PVS) film has been accomplished. Laccase enzyme was immobilized on PPy-PVS film by cross-linking with glutaraldehyde. Determination of adrenaline (EP) was carried out by the reduction of enzymatically produced epinephrinequinone at - 0.220 V vs. Ag/AgCl. The effects of pH and temperature were investigated. There are two linear parts in the region between 0.1 - 1.0 μM and 1.0 - 10.0 μM. The storage stability and operation stability of the enzyme electrode were also studied. Interference effects were investigated on response of the biosensor.