Farklı yarı iletken malzemelerle üretilmiş güneş pillerinde verim analizi
Efficiency analysis in solar cells made of different semiconductor materials
  1. Tez No: 441839
  2. Yazar: MURAT KORUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA SELCEN NAVRUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada tek eklemli güneş pillerinde, hedef verimin bulunmasını sağlayan detaylı denge eşitlikleri ve fotovoltaik yapı parametrelerinin etkilerinin gözlemlenmesine olanak veren sürüklenme-difüzyon eşitlikleri ile modellenmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Hesaplamalar yedi farklı yarı iletken malzeme (GaAs, Si, Ge, InP, InGaAs, InGaP, InGaAsP) ile elde edilen güneş pilleri için tekrarlanmış ve her bir yapının maksimum verimi sağlayan kalınlık ve katkı konsantrasyonu değerleri tespit edilmiştir. Kullanılan modelin doğruluğunun ispatı için, model literatürdeki yapılara uygulanmış ve literatür ile uyumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in single-junction solar cells have been modelled by means of diffusion-drift equations which allow to observe effects of detailed balance equations and photovoltaic cell parameters which ensure to find the target efficiency and the obtained results have been compared. Calculations have been repeated for solar cells made from seven different materials (GaAs, Si, Ge, InP, InGaAs, InGaP, InGaAsP) and thickness and additive concentration values that ensure maximum efficiency have been determined. For the confirmation of the model used, results that were implemented to structures in the literature and compatible results with literature have been obtained.