Pricing and hedging of quotient options in Istanbul stock exchange
Borsa İstanbul'da oran opsiyonlarının fiyatlaması ve korunumu
  1. Tez No: 441927
  2. Yazar: AHMET UMUR ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DEVİN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Birden fazla dayanağa sahip opsiyonlara çoklu opsiyon denir. Çoklu opsiyonların özel bir çeşidi olan oran opsiyonları dayanakların birbirlerine bölünmesiyle bulunur. Oran opsiyonlar ikili yatırım stratejisinin yerine kullanılabilir. Bu çalışmada, oran opsiyonların avantajları, fiyatlaması ve riskten korunum performansları Black-Scholes- Merton (BSM) çatısı altında incelenmiştir. Oran opsiyonları ve ikili yatırım üzerine kaynak taraması yapılmıştır. Oran opsiyonların Borsa İstanbul verileri kullanılarak fiyatlaması ve korunumu uygulamaları BSM çatısı altında yapılmıştır. Fiyatlama için BSM'den gelen formül kullanılmıştır. Ayrıca market fiyatlarıyla BSM modelinin fiyatları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multi-asset options are derivatives written on more than one underlying asset. As a special case of multi-asset options, quotient options are written on the ratio of two underlying assets. They may be used to replace pair trading. We review the literature on quotient options within the Black-Scholes-Merton framework and pair trading. We study the performance of the delta hedging algorithm given by the BSM framework when it is applied to the quotient options traded in Borsa Istanbul. We also compare the market prices of the same quotient options to the prices suggested by the BSM model.